הכל בזכות כתם קטן

"גברת, אני חייבת לומר לך שגילוי הממצא הזה, שהתגלה כגידול טרום-סרטני בזמן, כנראה הציל לך את החיים.

רק תגידי, איך הגעת לבירור הזה בכלל?!" שאלה הרופאה בתדהמה את רחל.
"אה, זה הכל בזכות עירנותו של הרב ממכון פוע"ה…" השיבה רחל בחיוך.
תחילתו של הסיפור לפני כחודשיים:
"שלום וברכה הרב. אשתי ראתה כתמים ורציתי לשאול מה הדין…"
שיחה שכיחה ושגרתית ביותר המתקבלת עשרות פעמים ביום בקווי הטלפון העמוסים של המכון. אלא שהתשאול הנכון, ושמיעת המילים שבין השורות, יכולים להציל חיים כמו בסיפור שלנו.
על הקו היה אילן, גבר בסוף שנות החמישים לחייו, תושב מרכז הארץ שהתקשר לספר שלאחר מספר שנים ללא ווסת, אשתו רחל סבלה מדימום. כמובן שהזוג התקשר להתייעץ בהיבט ההלכתי מה יש לעשות במקרה כזה ועל הדרך שיתף שהרופאה שלחה לצילום רחם.
"מאחר והענין היה נשמע לי חשוד, וכמי שרואים במכון אינספור מקרים בשנה, התעניינתי מעט בהיסטוריה הרפואית של אותה גברת" מספר הרב ממכון פוע"ה. "ראיתי לנכון להציע גם בדיקה מעט יותר מעמיקה הנקראת דיסטראוסקופיה. בדיקה זו תאפשר לנו לגלות בצורה קצת יותר פולשנית אמנם אך גם אמינה פי כמה, מה בדיוק קרה כעת ברחם שגרם לדימום.
אילן חזר אלי למחרת ואמר שצילום הרחם יצא תקין. למרות זאת, החזקתי בעמדתי ואמרתי שאני חושב שכדאי לבצע גם דיסטראוסקופיה. הרופאה לא הבינה למה אני מתעקש על בדיקה פולשנית שכזו אבל ראתה שהענין חשוב לבני הזוג ולכן שלחה אותם לבצע אותה. בבדיקה התגלה גידול טרום סרטני שהטיפול בו בזמן הנכון הציל למעשה את חייה של רחל. בתוך חודש היא עברה ניתוח להסרת הרחם וב"ה העניין הסתיים עם מינימום נזקים".
"לא פעם אנחנו במכון פוע"ה צריכים לשמוע את הסיפור שהזוג מספר לנו בין השורות. אמנם הזוג התקשר לשאול שאלה הלכתית פשוטה, אך לי ב"ה היתה לי סיעתא דשמיא לשלוח את אותה אשה לבדיקה הנכונה כיוון שכל הסיפור היה נראה לי תמוה. כל סיפור מקרה מספר לנו תמונה רחבה בהרבה. צריך רק לפתוח את האזניים ואת הלב".

צריכים עזרה?

אנחנו כאן בשבילכם!
השאירו פרטים וצוות המכון יחזור אליכם ויסייע במהירות ובמקצועיות :)

כניסה לאתר

דילוג לתוכן