הנחיות לצום ט' באב

הנחיות לצום ט' באב תשפ"א

לנשים מעוברות, מניקות ולנשים במהלך טיפולי פוריות

ביום ראשון הקרוב תחול תענית ט' באב. מדי שנה עולות בציבור שאלות רבות בנושא התענית, עליהן יש לקבל פסיקה רבנית והכוונה אישית על פי המקרה הנדון.
מכון פוע"ה, המהווה 'צינור' בין רפואה להלכה ומביא את החידושים בנושאים הקשורים לבריאות האישה, רואה חשיבות עליונה בהדרכה נכונה לימי הצום.
הרב מנחם בורשטין שליט"א, ראש מכון פוע"ה אומר: "במשך עשרות שנים אנו זוכים לקבל פניות חשובות מאנשים הזקוקים להכוונה לקראת הצום. הפניות הן חשובות כיוון שההנחיה במרבית המקרים היא שיש לשאול רב ורופא בנוגע לכל מקרה בו יש ספק, ולא לפסוק או להחמיר לבד בדיני נפשות. במהלך כל השנה אנו מקבלים כ- 350 פניות ביום במגוון רחב של נושאים הנוגעים לפוריות, הריון ולידה, טהרת המשפחה ועוד. בשבוע שלפני התענית תוגבר מערך מענה הרבני של המכון על מנת לאפשר לכל אחד ואחת לקבל פסיקה ברורה ונכונה להם. גם ביום התענית עצמו יענו רבני המכון על שאלות".
בנוסף למענה המתוגבר מפרסם מכון פוע"ה הנחיות עדכניות הן בתחום הרפואי והן בתחום ההלכתי הנוגעות לנשים מעוברות, מניקות ולנמצאות במהלך טיפולי פוריות.
היתרון בתענית ט' באב הוא שניתן להתקשר ולשאול רב גם בזמן הצום עצמו, על פי מצב האשה באותו זמן.

1. מעוברת ומניקה
א. על פי פסיקת ה'שולחן-ערוך', ככלל, נשים מעוברות ומניקות חייבות לצום בט' באב. לכן, תשתדלנה להתכונן היטב יום קודם הצום לאכול ובעיקר לשתות שתייה מרובה, וידאגו לתנאים מיטביים לזמן הצום – כגון מנוחה ומקום ממוזג.

ב. מעוברת הסובלת מהקאות, בחילות, סחרחורות, כאבי ראש חזקים וחולשה גדולה, וקל וחומר בהריון שהוגדר רפואית כהריון בסיכון גבוה – פטורה מלצום, אף מתחילת ההיריון.

ג. מעוברת שעברה בעבר הפלות, או שסבלה בעבר/סובלת בהריון זה מדימומים או מהתכווצויות – תיוועץ ברופא בקשר לצום, ועם תשובת הרופא תפנה לשאול רב מה לעשות. באם התחילו צירים או התכווצויות תוך כדי הצום – עליה להפסיק לצום ולשתות שתיה מרובה.

ד. אישה שהרתה כתוצאה מהפריה חוץ גופית (IVF) – פטורה מלהתענות במשך השבועות הראשונים של ההיריון, עד להופעת דופק. זאת כיוון שיש חשש לסיכון מוגבר לעובר בתחילת הריון מהפריה חוץ גופית.

ה. מניקה – אם מרגישה בעת ההנקה שחלבה מתמעט, והתינוק אינו רגיל כלל בתחליפי חלב – תשתה. אם יודעת מהעבר שהצום מייבש לה בוודאות את החלב – פטורה מלצום. במקביל, רצוי להכין לפני הצום מנות של חלב שאוב.

ו. גם אישה הפטורה מן הצום, נראה שאם יש לה אישור רפואי וכוח לכך – תתחיל לצום, על מנת להשתתף עם הציבור בצום, ותפסיק את הצום כאשר מרגישה שזקוקה לאכול או לשתות.

ז. כיוון שהשנה חל ט' באב מיד לאחר שבת – אישה הפטורה מהצום ורוצה לאכול או לשתות – צריכה להבדיל על הכוס לפני שאוכלת או שותה. אם צריכה לאכול מיד בערב – תבדיל בערב, ואם צריכה לאכול ביום – תבדיל ביום.
לכתחילה לא תבדיל על יין/מיץ ענבים, אלא על שאר משקים שמותר להבדיל עליהם ('חמר מדינה' – כגון בירה או מיץ פירות טבעי). אפשרות נוספת היא שתיתן לשתות את יין ההבדלה לקטן שהגיע לגיל חינוך (מגיל 6-7 ועד גיל 9 שנים). אם אין משקה אחר להבדיל עליו, ואין קטן, תשתה מן היין כשיעור המינימלי ולא יותר (שיעור 'מלוא לוגמיו' – כ45 מ"ל. ועדיף שתשתה מיץ ענבים מאשר יין).

ח. כששותה או אוכלת – מותרת לאכול ולשתות כדרכה, ואין עליה חיוב לאכול פחות מכשיעור. אך, לא תאכל 'מעדנים' וכיו"ב.

ט. יולדת – פטורה מן התענית בתוך 30 יום ללידתה.

2. טיפולי פוריות
א. אישה שזקוקה לקחת תרופות לצורך טיפולי פוריות (וכן שאר מי שנזקק לתרופות) – מותרת לקחת תרופות שאין בהן טעם בצום, ואין הדבר נחשב לאכילה (ולכתחילה בוודאי רצוי, אם אפשר מבחינה רפואית, לקחת את הכדורים לפני תחילת הצום ולאחר סיומו).
כשחייבת לקחת את התרופה דווקא בזמן הצום – לכתחילה תיקח את התרופה ללא מים. אם אינה יכולה – תיקח עם מים מרים (כגון מים עם ריכוז גבוה של תה קמומיל וכד').

ב. לאישה שמטופלת בכדורים או בזריקות לשם טיפולי פוריות בכלל, עצם הטיפול אינו סיבה להימנע מהצום. אך כאשר יש אצלה חשש לגירוי יתר שחלתי, וכד' – לא תצום.

ג. מותר לבצע טיפולי פוריות לפני תשעה באב, וכל שכן בשאר הצומות, למרות שייתכן שתצטרך לאכול בצום תשעה באב.

ד. אין להימנע מלבצע הזרעה תוך רחמית והפריה חוץ גופית בימי בין המצרים ואפילו בתשעת הימים ובצומות, אך לא בתשעה באב עצמו. אם קרה ויש צורך בטיפול בתשעה באב עצמו – יש לשאול רב על כך.

לכל שאלה, נשמח לעמוד לרשותכם – 02-6515050 מכון פוע"ה, ירושלים.

נקווה שבע"ה לא נזדקק להנחיות אלו וייבנה בית מקדשנו

צריכים עזרה?

אנחנו כאן בשבילכם!
השאירו פרטים וצוות המכון יחזור אליכם ויסייע במהירות ובמקצועיות :)

כניסה לאתר

דילוג לתוכן