אישות וצניעות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google

בס"ד
שלום לכבוד הרב
אני מאוד מאוד נבוך לדבר על הנושא הזה, אבל זה מאוד קשה וחשוב לי ולאשתי
משפחתי ואני דתיים (לבוש רגיל, מוסדות חינוך דתיים), לא חרדים.
בשעה טובה אשתי ילדה וברוך ה' הכל בסדר.
התקופה שתעבור עד שאשתי תהיה שוב טהורה, ארוכה מאוד כחודש פלוס מינוס.
קשה לי בצורה מאוד מאוד קשה העניין של איסור הוצאת זרע! למשך תקופה כה ארוכה.
1. אם אסור להוציא זרע לבטלה, למה מותר כשאישה לוקחת גלולות או טבעת, גם אז זה לבטלה.
2. ברגע שזה יוצא ממני, (ממש לא בצורה רגילה כמו שהאישה טהורה, אלא עם אשתי אבל בצורה אחרת, אני מאוד רגוע ונינוח, וגם יותר מחובר לאשתי.
3. אבקש לדעת האם יש הקלות?, ומה ההשלכות?

תשובה :

 שלום וברכה,

מזל טוב ושפע ברכה וישר כוח על הפניה, ודאי שטוב ונכון לשאול כאשר יש ספק ולקבל מענה, וגם בתחום האישות נכון לשאול ולקבל מענה ויש בהחלט מענה באופן תורני ומקצועי מתוך דרכה של תורה.

ישנם כמה תקופות בחיי הזוג שיכולות להוות אתגר מצד הטהרה והריחוק, ואחד מהם הוא התקופה שלאחר הלידה, תקופה זו אכן נעה סביב בין כחודש לחודש וחצי לערך (חשוב לשים לב שלא להתחיל שימוש בגלולות בטרם הטהרה כי זה עלול במקרים רבים להאריך את משך הזמן שאסרים ושל הדימום לאחר הלידה).

תקופת זמן זו נקראת משכב לידה, תקופה בה האשה צריכה לנוח, להתרכז באופן מיטבי בהבראה ובטיפול בתינוק הנולד, וגם בעולם הרפואי ההמלצה היא להמתין עם חזרה לקרבה פיזית בין בני הזוג על מנת לתת לכוחות הגוף והנפש והיכולת לפניות הקרבה לשוב באופן הנכון.

גדר הוצאת זרע לבטלה מורכב משני עניינים מרכזים, אופן ההוצאה ומטרת ההוצאה.

אישות אינה רק לטובת פריה ורביה, אלא יש ערך אמיתי, גדול מהותי ועמוק לאישות מצד עצמה כדי לחבר בין בני הזוג וליצור קומה נוספת של קרבה בינהם, ולכן, גם כאשר גם כאשר אין כל סיכוי להרות (אשה מניקה, בהריון, מונעת הריון, זקנה ועוד) יש ערך ומצווה לקרבה בין בני הזוג באופן שלם ומיטבי.

כוחות היצר שהקבה הטביע באדם, באיש ובאשה, נועדו למטרת כפולה זו, פריה ורביה, אבל לא פחות מכך כדי לייצר את החיבור ואת הקרבה. חלק ממושג הגבורה, הוא למידה לנתב את הכוחות החיים אלו, הן בטרם יגיע האדם אל ברית הנישואים אבל לא פחות מכך גם בתוך מסגרת הנישואין, ופעמים ואכן הדבר יהא מתאגר ולא פשוט וקל, אבל כאשר לומד האדם לנתב את כוחתיו ולהביאם לידי חיבור ושמחה, סיפוק והנאה בקרבה הרי שביתו נשכר מכך.

ועל כן, גם בעת שיש תקופת איסור, נמנעים מקרבה וממגע, ועל הזוג למצוא את הדרך לשיח ועמקות בלי מגע, ובכלל זה האיש לומד לנתב את כוחותיו ולהמתין עם הצורך וביטויי המשיכה עד לזמן המותר ולהביאם בעדינות בקרבה הזוגית.

כאשר זרע יוצא שלא בחיבור בין איש לאשתו הרי שזה בגדרי הוצאת זרע לבטלה והדבר אסור (ואין בזה קשר אם אדם חרדי או דתי, תורתנו תורה אחת ומחלוקות בפסיקה קיימות בלי קשר לבצע הכיפה על הראש), ובדבר זה אין דעות שונות, שכן הוצאת זרע שלא בקרבה מוגדרת כאיסור הוצאת זרע לבטלה.

אם יש קושי שלא מצליחים לנתבו באופן עצמאי, ויש צורך בפורקן כדי לייצר רוגע, חשוב להעזר בכלים מקצועיים ואף באיש מקצוע כדי לנתב כוחות אלו, שכן, גם בעת שאסורה קרבה פיזית חשוב שתהא קרבה נפשית בין בני הזוג.

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר למכון פועה ולדבר עם אחד הרבנים המשיבים ונשמח להמשיך את השיח ומיקוד הדברים לטובת סיוע והכוונה.

בשורות טובות ובהצלחה רבה

אודי רט

רב משיב מכון פועה

מקורות:

שאלות נוספות בשו"ת

חדש - לוגו מרכז לימוד שקוף
דילוג לתוכן