אמצעי מניעה ללא תופעות לואי.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google

בס"ד.

שלום הרב.
אשתי ואני מעוניינים להשתמש באמצעי מניעה (על פי היתר).
הבעיה היא שבכל אמצעי מניעה ישנם חסרונות רבים אם זה בכתמים ודימומים, במצבי רוח שליליים, בפגיעה בחשק ולפעמים אף בסיכון של הרחם וגוף האישה.
בעקבות בעיות אלו החלטנו להימנע מיחסי אישות בתקופת הליל טבילה ובימים שאחריו וזאת על פי היתר של רב מוסמך.
גם פיתרון זה גורם לאי נעימות רבה ולכן רצינו לדעת אם יש לרב פיתרון אחר אופטימלי למניעת הריון (כרגע זה לטווח הקצר).
בעקבות שיחה של רב שבה נאמר כי במידה ואיש צריך להוציא זרע לשם בדיקת הזרע – ניתן להשתמש בקונדום עם חור כדי לפתור את בעיית הזרע לבטלה, חשבתי להציע את זה כפיתרון למניעת הריון, ורציתי לדעת מה דעת הרב? האם זה מותר? האם זה יעיל?
תודה רבה.

תשובה :

 שלום וברכה,
מניעת הריון הינה ביטוי ומענה לאחד משאלות המורכבות של החיים, יתכן והדבר האידילי יותר היה כי לאשה היה את הכוחות להניק והנקה היתה מונעת הריון לאורך זמן מסויים והדבר היה מהווה ומספק רשת ביטחון לאשה ולזוג.
אלא שאיני בטוח כי זהו הציור האידילי והמלא, פעמים רבות מניעת הריון הינה הדבר הנכון ביותר לעשות ועלינו לכלכל את צעדינו בשום שכל ובתבונה בין שלל הצרכים וה'סיכונים'.
גם יציאה לחופשה או לעבודה כרוכה בשלל סיכונים חישובים, ואנו פועלים ברוב בדברים על פי הסבירות וההיגיון לא על כל צעד ושעל חוששים מסיבוכים וסיכונים, שאם לא כן, איש לא יוכל לחיות בשמחה וברוגע…
אותו הדבר לגבי מניעת הריון, ברובד העקרוני של עצם המניעה דנתם, ויש היתר, ולכן הנכון הוא לפעול בדרך הזו, ומצוא את הדרך היעילה ביותר עבורכם.
בדרכ שתי דרכים יעילות וטובות מאוד למניעה, והתאמה היא לאור המציאת האישית של האשה, ומשך המניעה ועוד.
גלולות, בין לאשה מניקה ובין לאו, מהוות פתרון מעולה, אומנם לעיתים יש תופעות לוואי (לא ברור אם אתם חוששים מהם או שאכן סבלתם מהם), ובאופן פשוט איני רואה סיבה לחשוש מהם, לא מצד הסיכון שהוא מזערי, אם בכלל קיים במניעה למשך תקופה לא ארוכה, ולא ביעילות שלהם.
התקן גם מהווה פתרון טוב כאשר המניעה למשך זמן ל שנה לרך ומעלה אף שלעיתים ניתן גם לפחות זמן.
קונדום מעבר לבעיה ההלכתית החמורה שבו, אם יש בו חור הרי שהוא לא יעיל ולא רלוונטי.
גם הדרך של הימנעות מאישות אף שאולי הלכתית במישור ה"יבש" של המניעה אין בכך בעיה, לא רק שפעמים רבות אינה רלוונטית (שיטת הימים הבטוחים לתינוקות חמודים…) אלא גם מהווה קושי אמיתי וגדול מצד הזוג והימנעות למשך זמן רב מאישות דבר שאינו נכון בכל מישור שהוא, וזאת מעבר ללחץ המתמיד והחשש מהריון.
לכן, איני יודע מהו הרקע לשאלה, והאם יש ניסיון כלשהו בעבר או שמא זהו איסוף של חששות אשר בהסברה נכונה ניתן לתת להם מענה נכון ומרגיע ולכוון לדרך הנכונה והרצויה תמניעה.
נשמח אם תפנו אלינו ישירות על מנת שנוכל לסייע
בשורות טובות
אודי רט
רב משיב מכון פועהמקורות:

שאלות נוספות בשו"ת

גלולות הנקה

שלום וברכה אני אחרי לידה שניה מניקה מלא קיבלנו היתר מרב למנוע באמצעות גלולות דיאמילה הבנתי שזה יכול לגרום לדימומים

לצפיה בתשובה »
חדש - לוגו מרכז לימוד שקוף
דילוג לתוכן