הפלה באמצעות ציטוטק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

שלום לכבוד הרב.

ב כ"ג אייר (17/5/09) התחלתי בטיפול בציטוטק עקב בדיקת אולטראסאונד בה לא נמצא לעובר דופק (הבדיקה נערכה ביום רביעי י"ט אייר). חישוב גיל ההריון לפי וסת אחרונה ביום ביצוע האולטראסאונד היה 9 שבועות ושישה ימים. לפי גודל העובר גיל ההריון היה שבעה שבועות ויום אחד.

וסת אחרונה ט' אדר (5/03/09).
ערב טבילה ערב שבת, אור ל-כ"ה באדר.
ב ד' באייר (28/4/09) ראיתי כתמים חומים. בעקבות התייעצות עם אחות, לא פניתי לבדיקה, מאחר והיא המליצה לפנות לברור רק אם יופיע דם טרי. מעבר ליום זה לא שבתי לראות כתמים.

בעקבות נטילת הציטוטק, התחלתי לראות דם כבר ביום ראשון כ"ג אייר (17/5/09), ופליטת גוש היתה באותו היום או ביום שני למחרת.
בבדיקת אולטרסאונד שנערכה ביום שלישי כה" אייר לא היה ברור אם נותר חומר הריוני או רק סיסי שליה.

יש לנו מס' שאלות
1. אם וממתי יש להתחיל לספור את השבועיים לטומאת לידה?
2. האם ניתן לחשב את גיל העובר לפי ההלכה, ומכך להבין אם מדובר בפטר רחם או לא?
3. דעות הרופאים חלוקות בעניין כניסה להריון בתקופה של חודשיים עד שלושה לאחר ההפלה. מהן המלצות המכון בנושא, ובמידה ויש המלצה להימנע מכניסה להריון, מה לגבי מצוות עונה (מתוך הנחה שהאישה מוחלת)?

לצערנו לא הצלחנו להשיג את הרב ולשאול את ה טלפונית (מאחר ומדובר בפרטים רבים). נשמח אם תהיה אפשרות לשוחח על כך בטלפון לפי הצורך.

תודה רבה

תשובה :

 שלום וברכה,
ראשית צר לי מאוד לשמוע על הריון שלא צלח, ומתוך השאלה אני מבין כי זהו הריון ראשון, ואף שצרת רבים לא תמיד היא מהווה נחמה אבל לעיתים הדבר יכול להוות קנה מידה למציאות הקיימת, ולכן חשוב לדעת כי ברוב המקרים הפלה בשלב זה אינה מעידה על הבאות והיא קורת בכ 25 אחוז מההריונות ולכן יש לראות את הדברים בקנה מידה הנכון.
וביחס לשאלות,
א. לפי הנתונים האמורים, ולפי גיל ההריון המחושב (אם אכן החישוב הוא לפי ווסת אחרונה) וכן לאור זה שאם אני מבין נכון מהשאלה לא נראה ריקום איברים אלא עובר המתאים לשבוע 7+ (לפי ווסת אחרונה) הרי שאין כאן כל שאלה של פידיון בכור ואם בעה אכן יוולד לכם בן זכר ושניכם אינכם בני לוי או בני כהן, והלידה תהיה בלידה רגילה תוכלו בעה לעשות פידיון בכור בברכה.
ב. טהרה – לאור האמור לעיל אין כאן גם שאלה של טומאת לידה, מפני שלא היה כאן דין של ריקום איברים, ובכל אופן גם לו היה כאן גין כזה, הרי שדין של שבועיים לבת משמעו כי אין לטבול בטרם יעברו שבועיים מהלידה (הפלה חלילה במצב הזה), וגם זאת בכל אופן יש כאן שכן אף אם נחשיב את כד' שבו היתה נטילת הציטוטק הרי שכבר שבוא לאחר מכן היה אפשר (הלכתית מעשית זה בדרכ לא שייך) לבצע הפסק טהרה והטבילה תהיה לאחר שבועיים.
כאמור, למעשה דין זה אינו שייך כאן, ובכל שלב שבו תוכלו לבצע הפסק טהרה יש לעשות ולהיטהר.
ג. מניעה – אכן נכון שיש דעות שונות בין הרופאים ביחס לצורך למנוע הריון לאחר הפלה, הדברים אמורים בעיקר לאחר גרידא על מנת לראות כי המחזור הסדיר חזר לתקינות וכן להפחית את הסיכון להריון נוסף.
למעשה, כיון שיש בכך דעות שונות, ורופאים רבים לא סוברים שיש לכך צורך ואין הדבר הכרחי, לכן הלכתית למעשה, יש מקום לעשות שימוש בפתילות גלוואן מהטבילה ועד להופעת הווסת הראשונה, אבל מכאן ואילך אין למנוע.
כמובן, שאם יש פרטים שהובנו שלא כהלכה, אבקש לחזור אלינו על מנת לברר האם זה משנה את פרטי ההלכה למעשה (למרות שסביר להניח כי כיוון שלא נראה ריקום איברים לא יהיה כל שינוי למעשה).
היום ישנה תקלה במכון במערכת הטלפונית ולכן ככל הידוע לי בשל התקלה אין אפשרות לקלוט טלפונים כלל, ועמכם הסליחה.
בהצלחה רבה ובשורות טובות במהרה בעה וחג שמח
אודי רט
רב משיב מכון פועהמקורות:

שאלות נוספות בשו"ת

סרזט

שלום התינוק שלי בן שנה וחודש יונק רק 3 פעמים ביום אני לוקחת סרזט ולא מקבלת מחזור בכלל (מהלידה )

לצפיה בתשובה »

נא למלה פרטך

חדש - לוגו מרכז לימוד שקוף
דילוג לתוכן