מניעת הריון בדרך הלכתית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google

אני אחרי לידה וצריכה להתחיל להשתמש באמצעי מניעה והפעם יותר מתמיד ההשלכות הרפואיות מאוד מלחיצות אותי . אני מחפשת אם יש או מהי ההמלצה שלכם לאמצעי מניעה שאין בו סכנה לאישה והוא מותר הלכתית. חשוב לציין כי זה ממש מעכב אותי כיוון שאני לא יעיז לטבול ללא מניעה.
תודה רבה!

תשובה :

 שלום וברכה,

ישנם כמה אמצעי מניעה, כמובן שכל מנעיה דרושה היתר בלכתי של רב פוסק המקובל עליכם. ב זו אין התיר הלכתי אלא פריסת עובדות בלבד

אמצעי המניעה (המתורים הלכתית) מתחלקים לשנים – אמצעי מניעה הורמנלים, ואמצעי מניעה מכניים.

אמצעי מניעה הורמנלים
מדובר בעיקר על גלולות, חלקם עם פרוגסטרון בלבד (גלולות הנקה), חלקם משלובות (עם אסטרוגן). יש לצצין שבסוגי הגלולות ישנה חלוקה בין גלולות במינון גבוה לגלולות במינון נמוך.

ישנם עוד כמה אמצעים הורמנלים – מדבקה (אברה), טבעת נובהרינג. כל אלו אמצעים הבנויים על הפרשת הורמנים.

האם יש בהם סיכון? לענ"ד הדבר תלוי בגישה, ישנם מחקרים מכל הכיוונים, יש כאלו שאומרים שהגלולות מסוכנות, ויש כאלו שאומרים שדווקא הגלולות מונעות סוגים מסוימים של סרטן. (כמבון שהכל תלוי באישור הרופא).

ישנו כלל – בדבר שדשו בו רבים אומרים שומר פתאים ה', היינו ישנם דברים בחיים שאם רוב העולם נוהג אותם, זה מוכיח שיש בזה דרך נורמלית. איני מצדד בשום גישה, אבל בסופו של דבר ישנם דברים שצריך להרגיש את נטיית הלב.

אמצעי מניעה מכניים
מדובר בעיקר על התקן תוך רחמי (IUD). גוף מתכתי המותקן ברחם, ומונע את השרשת העובר. בד"כ שמים אותו לזמנים ארוכים יותר, ויש לקחת שיקול זה בחשבון.

נשמח לעזור בשיחה טלפונית למכון אם צריך.

מקורות:

שאלות נוספות בשו"ת

גלולות הנקה

שלום וברכה אני אחרי לידה שניה מניקה מלא קיבלנו היתר מרב למנוע באמצעות גלולות דיאמילה הבנתי שזה יכול לגרום לדימומים

לצפיה בתשובה »
חדש - לוגו מרכז לימוד שקוף
דילוג לתוכן