צום יום הכיפורים בהריון

14.09.2020
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google

שלום, אני אהיה בערך בשבוע 20 ביום הכיפורים, עד עכשיו הבדיקות היו תקינות אך רופא הנשים אמר לי שאסור לי לצום בשום שלב בהריון, לדבריו זה פיקוח נפש לצום בהריון כדי לא להגיע למצב של התייבשות בסופו וסכנה לעובר. מה עליי לעשות?

תשובה :

 שלום וברכה,

באופן פשוט נשים הרות מחוייבות בצום, ויש להערך לצום ולנוח באופן מיטבי בעתה הצום עצמו, ומוטב להיות בבית ולנוח באופן מלא, מאשר ללכת לבית הכנסת או להגיע לתפילות המתקיימות בימים אלו בחוץ ולהגיע אף למצב של שתיה לשיעורים.

יש להתחיל כאמור את הצום, במידה ויהא קושי כזה כגון סחרחורת שלא עוברת במנוחה, או חשש עילפון וכד, או הקאות הגורמות לחולשה וחשש התייבשות, יש לשתות שתיה איכותית לשיעורים.

כמו כן, אם יש חשש של התחלה של צירים יש כמובן לשתות לשיעורין ולנוח ואם מתגבר כמובן לשתות שתיה מלאה על מנת שלא תהיה התפתחות בשלבים אלו.

יש לזכור כי באופן פשוט לגוף יש יכולת להתמודד עם צום, וכאשר ההריון תקין והאשה בריאה לא אמור להיות בעיה להתחיל לסיים את הצום, ובצד זה להיות מודעים לתחושות ולכוחות הגוף

מבירור מול רופאים רבים ומנוסים האמירה שנאמרה על ידי הרופא אינה מקובלת עלינו לא מקצועית ובודאי שלא הלכתית ולכן באם אין בעיה פרטנית ההנחיות הן כפי האמור לעיל.

גמר חתימה טובה

אודי רט

רב משיב מכון פועה

מקורות:

שאלות נוספות בשו"ת

דילוג לתוכן