צום יום יפו בהריון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google

שלום הרב,
אני בת 32, נשואה, עם 3 ילדים (כולם IVF). כיום ב"ה בהריון שהושג גם הוא בIVF, שבוע 19 (הפסקתי לקחת תמיכה בשבוע 12). לפי הבדיקות שנערכו הכל תקין ב"ה. רציתי לשאול- כמובן שאנסה לצום באופן מלא, אך רציתי לדעת אם יש תופעות שאני עלולה לחוות שמסמנים כי עליי להתחיל לשתות לשיעורים (בחילה/ כאב ראש/כאב בטן/ זמן רב ללא תנועות עובר/ חולשה)? אשמח להדרכה ברורה על מנת שאדע כיצד לנהוג. וכן כל כמה זמן עליי לשתות לשיעורים, והאם עד סוף הצום או רק עד הפסקת התופעה. (בהריונות קודמים הייתי בחודש 7-8 ואז ידעתי שעליי להתחיל לשתות במקרה של צירים מדומים תכופים, אך בהריון זה אני עוד בשלב מוקדם..). תודה רבה!!!

תשובה :

 שלום וברכה,

הריון אחרי הפריה בשלב זה כמוהו ככל הריון רגיל.

באופן פשוט נשים הרות מחוייבות בצום, ויש להערך לצום ולנוח באופן מיטבי בעתה הצום עצמו, ומוטב להיות בבית ולנוח באופן מלא, מאשר ללכת לבית הכנסת ולהגיע אף למצב של שתיה לשיעורים.

יש להתחיל כאמור את הצום, במידה ויהא קושי כזה כגון סחרחורת שלא עוברת במנוחה, או חשש עילפון וכד, או הקאות הגורמות לחולשה וחשש התייבשות, יש לשתות שתיה איכותית לשיעורים.

כמו כן, אם יש חשש של התחלה של צירים יש כמובן לשתות לשיעורין ולנוח ואם מתגבר כמובן לשתות שתיה מלאה על מנת שלא תהיה התפתחות בשלבים אלו.

יש לזכור כי באופן פשוט לגוף יש יכולת להתמודד עם צום, וכאשר ההריון תקין והאשה בריאה לא אמור להיות בעיה להתחיל לסיים את הצום, ובצד זה להיות מודעים לתחושות ולכוחות הגוף

גמר חתימה טובה

אודי רט

רב משיב מכון פועה

מקורות:

שאלות נוספות בשו"ת

דילוג לתוכן