צום כיפור

09.09.2021
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

אני שבועים לאחר לידה, עדיין כאובה וחלשה מאוד, מניקה הנקה מלאה את התינוקת. רציתי לברר לגבי הצום במצבי, האם ישנם הקלות בגלל ההנקה והסמיכות ללידה?

תשובה :

 שלום וברכה,

מזל טוב ושפע ברכה ויהא התינוק הבא אל ביתכם מביא אור שמחה וברכה.

ההלכה הפשוטה היא כי נשים עד 3 ימים מהלידה  פטורות מהצום לגמרי, ועד שבוע הפטור הוא לפי הצורך ובהתאם לכוחה של היולדת, ויחד עם זאת, אם אכן יש חולשה יתרה מהלידה להיות בתשומת לב ומוודעות ולא למתוח אל החבל הפיזי..

לאחר שבוע מהלידה, חלה על אשה מניקה חובת הצום של יום כיפור ויש להערך לכך בהתאם ובהתאם לאמור לעיל.

יחד עם זאת, תורתנו תורת חיים ולכן, שבועיים לאחר הלידה כאשר ההנקה מלאה יש להערך כראוי לפני הצום, וביתר פירוט:

אם יש אפשרות לשאוב חלב ולהכין מנות שאובות על מנת לאפשר לך במהלך הצום לדלג מעט על הנקות ובכך להקל מעליך את הצום, כך נכון לפעול.

אם התינוק מקבל תחליפים אפשר להוסיף במהלך היום ובכך להקל מעליך, אם אין התינוק מקבל תחליפי חלב, מקובל בפוסקים כי אין מצריכים לעשות זאת (אף שמצד האמת, מתן של מנה אחת או שתיים לא תפגע בהנקה, לא תפגע ביילוד היונק או בבריאות או בתזונה שלו, אבל כאמור, הפוסקים לא הצריכו לנסות זאת כדי להקל על האשה המניקה).

כמובן שיש לשהות בבית במזגן ובמנוחה מלאה, ומוטב הלכתית לצום באופן מלא ולהיות בבית מאשר להגיע אל בית הכנסת (ובפרט בתקופה זו שמרבית התפילות מתקיימות בחוץ) ולהגיע לצורך של שתיה לשיעורים.

במידה ויש קושי להניק או חשש כי החלב מתמעט (עצם צום של יום אחד לא תיצור פגיעה לטווח ארוך בחלב) או כי יש לקושי לתינוק לקבל משהו אחר ובמצב האמור אין מענה, ניתן לשתות שתיה איכותית לשיעורים (ראו הנחיה מפורטת באתר מכון פוע"ה).

במצבים פרטניים ונקודתיים יש כמובן לקבל מענה פרטני ולבחון את המקרה באופן נקודתי.

בתמצית, יש לצום ולא לפחד, אבל גם לדעת כי בעת הצורך יש אפשרות לשתות שתיה איכותית לשיעורים כאשר יש חשש או קושי משמעותי.

בשורות וגמר חתימה טובה

אודי רט

רב משיב מכון פועה

מקורות:

שאלות נוספות בשו"ת

נא למלא פרטים

חדש - לוגו מרכז לימוד שקוף
דילוג לתוכן