תרומת ביצית/זרע

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

כבוד הרב, שלום!
בקצרה … שנים נשואים, טיפול בפריון 1, 10+ טיפולי .I.V.F, שתי הפלות, ביקרנו אצל רבנים (חיים ומתיים), קמעות, הוראות קבע וצדקה וכן שינוי מעשים ותפילה אך הקב"ה מתעקש לא לתת לנו ילדים (הינו גם אצלכם לפני שנתיים). כיום אנחנו על פרשת דרכים (יותר נכון אני, בעלי רוצה להמשיך לחיות ביחד הוא מאמין שיהיו לנו ילדים אבל לי אין כבר כוח…לא פיזית ולא נפשית והגרוע ביותר כבר אין לי אמונה שזה יקרה) חשבנו על הרבה אופציות גירושים, אימוץ, תרומת זרע/ביצית להפסיק טיפולים אבל שום דרך לא תביא לנו את האושר, ואני לא מוכנה להמשיך לחיות ככה ללא מטרה בחיים… רבנים שהצליחו אם זוגות אחרים לא הצליחו איתנו…
לשאלות
1. הלכתי האם מותן לעשות תרומת ביצית או תרומת זרע? ופילוסופית איך מותר הרי הקב"ה הפגיש ביני לבין בעלי ואם גורלינו שלא יהיה לנו ילדים אז למה ללכת נגד הגזרה? ואם כבר אז עלי לא לקחת תורם ביצית אלא להתחתן אם אותו אחד- כי הרי אם הטיפול יצליח אז לפי הקב"ה אני נמצאת אם האדם הלא נכון.
2. ישנה גם אפשרות להתגרש ולהביא ילד ללא נישואין בתרומת ביצית (היום זה מאוד פופולרי) כששאלתי את הרב …. הוא לא קיבל את זה למה? האם זה אסור הלכתתי ואם זה אסור אז למה זה מותר ב הקודמת ?
3. אם וכאשר נחליט לחיות ביחד ולהמשיך לנסות להביא ילדים לעולם איך מתמודדים עד אז איך מעבירים את החיים. כיום אין שום דבר משמעותי בחיים שלי המטרה היחידה היא הבאת ילדים ואני מרגישה שחמש שנים אני עוצרת במקום בזבזתי חמש שנים מהחיים שלי (אפילו הלכתי אחורה לא נשארתי במקום נהיתי אדם חסר מרץ, ממורמר) ללא מטרה אין לי הנעה פנימית ואני לא יכולה להמשיך לחיות ככה אפילו לא עוד כמה חודשים או שניים עד שיהיו ילדים. אני לא רוצה להגיעה לגיל 50 להסתכל אחורה ולראות שבעצם לא עשיתי שום דבר עם החיים שלי.
תודה מראש

תשובה :

 שלום וברכה,
ישר כוח על הפניה, העלת בדבריך נקודות קשות ונוקבות, כואבות ועמוקות, ואף שהנכון הוא לענות עליהם בשיחה ובירור מלא, לא רק לגבי הצדדים ההלכתיים שעלו, שבהם ודאי לא רלוונטי לדון בדרך זו מפאת מורכבות הדברים אלא גם בצדדים הנפשים והאמוניים העמוקים.
אנסה בכל אופן לגעת במספר נקודות,ויהא זה כפתיח להמשך הבירור שלכם מול הרב המלווה אתכם במכון פועה.
תכלית האדם בחיים הוא להדבק בבוראו, להפיץ מטובו בעולם ולעשות חסד עם בריותיו.
אין ספק, כי דבר טבעי עמוק ומהותי הוא העמדת דור המשך, הוצאת כוחות האמהיים והאבאיים לפועל ולכן עלינו לעשות כל מאמץ, כל דרך, להגיע לידי כך, תוך בירור הלכתי גם במקרים בהם יש צורך בדיון בשאלות קשות ונוקבות, ואכן במצבי קיצון יש דיון כל מקרה לגופו מה יש ומה ניתן ומה אפשר לעשות.
גם חיי הזוגיות, בכוחם של הזוג לבחור האם חיי הזוגיות, שערכם לאין ערוך מול מציאות של בדידות ורווקות, האם בעת התמודדות עם קשיים ואתגרים מעין אלו, יבואו לידי ריחוק בין בני הזוג, ריב ומדון או שמא חיי הזוגיות יביאו לידי קרבה וחברות, כריתת ברית עמוקה ושותפות במסע אותו אתם עוברים.
זר לא יבין את הקושי אותו עוברים זוגות, את ההתמודדות המתמדת עם הצורך לשמור על בערת החיים, עם שאלות האמונה הגדולות, אבל גם זר לא יבין את העוצמות שיש לזוגות אחרי שיכלו לאלו.

במכון פועה אנו מבקשים ללוות את הזוגות במסע זה, בצדדים ההלכתיים של המסע, בצדדים הרפואיים של המסע וגם בצדדים העמוקים של המסע הנפשי, הזוגי האמוני.
למצוא את הדרך להניע כוחות, להעריך מתי ניתן לעשות עוד, וחפש פתרונות בקצה העולם, בין אם זה במישור הרפואי ולעיתים גם מענה בכלים ההלכתיים.

אני מציע לחזור ולדבר עם הרב שמלווה אתכם, לתאם פגישה ולדון בכל הצדדים השונים.

בהצלחה רבה ובשורות טובות מתוך כוחות מרובים
אודי רט
רב משיב מכון פועהמקורות:

שאלות נוספות בשו"ת

סרזט

שלום התינוק שלי בן שנה וחודש יונק רק 3 פעמים ביום אני לוקחת סרזט ולא מקבלת מחזור בכלל (מהלידה )

לצפיה בתשובה »

נא למלה פרטך

חדש - לוגו מרכז לימוד שקוף
דילוג לתוכן