הרב מנחם בורשטין עם כולל "ארץ חמדה" בסיור בגוש עציון

הרב מנחם בורשטין עם כולל "ארץ חמדה" בסיור בגוש עציון

מדי שנה, יוצאים תלמידי ראש מכון פוע"ה הרב מנחם בורשטין שליט"א בכולל יום השישי של ארץ חמדה בראשות הרב יוסף כרמל שליט"א והרב משה ארנרייך שליט"א, לסיור לימודי במצוות התלויות בארץ לקראת טו' בשבט.
השנה יצאו התלמידים למטעי כפר עציון על מנת לחוות לראות וללמוד את האתגרים של המגדלים ופתרונות ההלכה בשטח
הרב משה שפטר – רב הקיבוץ כפר עציון
סיפר למשתתפים על השאלות ההלכתיות השונות שהקיבוץ מתמודד בעקבות הגידולים השונים.
כמו כך הזכיר הרב, את החזרה אל הקיבוץ של צאצאי מקימי הקיבוץ ושל משפחות שונות המעוניינים במקום משפחתי ונעים.
הרב משה בלום – מרבני מכון התורה והארץ
נתן שיעור רחב על עניני ערלה , כמו כן, מה נקרא בהלכה עץ ומה נקרא ירק, וכן סקר את העצות מה עושים בעצים כגון אתרוגים שסק ופיג'ויה שבהם יש באותו עץ פירות משנות מעשרות שונות.
הרב עוד פירט את צורת ההתמודדות עם השאלות ההלכתיות בסוגי עצים חדשים, ונתן לציבור מדריך הלכתי מעשי ברור ומפורט מה נוהגים למעשה בכל פרי ופרי.
עוזי עוזרי מנהל השקיה והאחזקה במטעים בכפר עציון  – ערך סיור במטעים תוך כדי המזג האויר הסוער, ודבר על צורות הגידול של הענבים והדובדבנים באיזור. הוא ציין את הגנבות הגדולות של הדובדבנים שהקיבוץ מתמודד עמהם.
מזג האוויר הנמוך גורם לכך שדבורים רגילות אינם מוכנות לצאת המכוורת בקור העז, וזה גורם שנמנעת האבקה בדובדבנים, לצורך כך, הם מייבאים זן מיוחד של דבורים מקיבוץ שדה אליהו בשם 'דבורת הבומבוס'  שמוכן לעשות האבקה גם בין 5-10  מעלות . בניגוד לדבורה רגילה שמתחילה לעבוד רק מ 18 מעלות.
הרב מנחם בורשטין:
יש חשיבות גדולה לעסוק בתקופת ט"ו בשבט במיוחד.צריך לזכור שאפילו הסבא שלנו שהיה באירופה אכל חרוב ותאנה וכאן יש שפע גדול אפילו 50 מיני פירות על אחת כמה וכמה. "כי האדם עץ השדה" כשם שאנו נהנים מפירות האילן. כותב "ערוך השולחן" שהפירות הן צ'ופר, סוג של מותרות.
במכון פוע"ה אנו מגדלים את הפירות כדי להמשיך את מפעלו של הקב"ה.


שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp

צריכים עזרה?

אנחנו כאן בשבילכם!
השאירו פרטים וצוות המכון יחזור אליכם ויסייע במהירות ובמקצועיות :)

כניסה לאתר

הרשמה לניוזלטר של פוע"ה

דילוג לתוכן