כמה צריך להתאמץ

צילום: נחמן חממי

הרב מנחם בורשטין, ראש מכון פוע"ה, ספד לגאון ר' חיים קנייבסקי זצוק"ל ואמר:
"זכיתי שנים רבות להנות מאורו והדרכותיו של הרב קנייבסקי זצ"ל. זכיתי לקבל מענה בנושאים שבהלכה ובהשקפה. על אף התנגדותו הנחרצת להפריית מבחנה, שכן לפיו לא זאת הדרך המתאימה על פי היהדות, הרב קנייבסקי היה מאוד ענייני וחד. הוא לא אמר חלילה שמדובר באיסור תורה, אלא שזו לא הדרך, וזכינו למענה לעיתים בכתב ולעיתים דרך עוזריו המסורים.

שאלתי אותו בעבר, עד כמה צריך להתאמץ כדי ללדת ילדים?
תשובתו הייתה "כל מה שמותר לעשות על פי ההלכה".
הרב הבין מאוד לליבם של חשוכי ילדים והיה תמיד מברך אותם, זה היה מרומם אותם מאוד. ברכה שלו, בכמה מילים מחזקות, הייתה דלק של ממש לזוג המצפה לילדים.

הוא התרגש מאוד לשמוע על נשים שאינן שומרות תורה ומצוות המבקשת לקבל היתרים מסויימים בענייני טהרת המשפחה. או אשה המתעקשת לשמור על טהרת המשפחה בעוד בעלה לא תומך במהלך. היו דברים שהוא התיר והיו דברים שהוא אמר בצער שקשה לו להתיר. הוא היה אומר "אוי, אוי, אני לא יכול"…

ברמה האישית אני גם התעסקתי רבות בנושאי המקדש, שמיטה ובמצוות התלויות בארץ ואף זכיתי לחבר ספרים בנושאים אלו. כשהיו לי שאלות בנושאים הנ"ל, השיב הרב בצורה וסדורה כאילו למד את הסוגיה רק הבוקר.
היה לו ידע עצום ובקיאות ענקית בהלכה ובתורה. גם גיסו הרב יצחק זילברשטיין שיבדל"א, איתו אנו נועצים רבות היה עונה לנו שהוא לא יכול לתת לנו תשובה סופית עד שהוא לא מתייעץ עם גיסו הגאון ר' חיים קנייבסקי זצוק"ל.
אבידה גדולה לעם ישראל כולו. בהמשך הדרכותיו ננוחם.

צריכים עזרה?

אנחנו כאן בשבילכם!
השאירו פרטים וצוות המכון יחזור אליכם ויסייע במהירות ובמקצועיות :)

כניסה לאתר

הרשמה לניוזלטר של פוע"ה

דילוג לתוכן