קטגוריות שאלות ותשובות: אישות וצניעות

יש לכם שאלה?

הינכם מוזמנים לשאול את שאלותיכם. ניתן לשאול שאלות ממגוון רחב של נושאים.
אנו משקיעים מאמצים רבים למתן מענה בזמן אמיתי. אתכם הסליחה במקרים של עיכוב. אנו שומרים לעצמנו את הזכות לפרסם את השאלה והתשובה באתר, כמובן בדיסקרטיות. במידה ונשאלה שאלה באתר השו"ת, אנו רואים בכך הסכמה לפרסום השאלה, אלא אם כן צוין במפורש אחרת. סייעו בידינו להמשיך לתת מענה לשאלותיך…

דחיית טבילה למוצ"ש

שלום וברכה! האם לאשה שמתאפרת כל השבוע ומקפידה שבעלה לא יראה אותה ללא איפור מחשש שתתגנה עליו, מותר לדחות את טבילתה למוצ"ש, כדי שלא תהיה בצער בשבת וכדי שלא יבחינו בכך כל בני הבית?
*יש שלוש סיבות לדחות (איפור שמא תתגנה, שלא יבחינו בני הבית ושלא תהיה בצער כל השבת).
בשורות טובות!

מירנה

שמתי היום התקן
כמה ימים יש לחכות על מנת שקיום היחסים יהיה באמת מוגן?
הרופא אמר ללכת לאולטרסאונד עוד 10 ימים ורק אם הכל תקין אפשרי לקיים יחסים ועד אז אין לקיים

ניתוח להסרת בתולין

שלום! אנחנו נשואים כבר כמעט שנה, מההתחלה היו כאבים חזקים בחיי אישות לאחר בדיקה של רופאת נשים נמצא שקרום הבתולין עבה ויש להסירו בניתוח. השאלה האם הניתוח הזה אוסר אותנו ויש לעשות את כל תהליך הטהרה או שאנו מותרים?
לפי מה שהבנתי הדימום אמור להיות יום יומיים, אבל אם אני מבין נכון הוא לא אמור להגיע מהרחם.
יש לציין שאשתי בהריון בערך בשבוע 17

האם כלה שעשתה שאיבת ביציות צריכים לפרוש לאחר ליל כלולות

שלום הרב, האם כלה רווקה שעשתה הליך של שאיבת ביציות לפני החתונה, היא והחתן יצטרכו לפרוש לאחר גמר ביאה ראשונה?

לאשתי אין חשק

שלום רב. מחילה על השאלה אבל תורה היא וללמוד אני צריך.. התחתנו לפני כשבע שנים, ב"ה יש לנו מספר ילדים מתוקים, אבל הבעיה היא לא זה, לאשתי במשך שנים אין שום חשק בקטע המיני. בתחילת נישואינו היא הצביעה על כל מיני דברים מסויימים שצריך לתקן, ואז אולי החשק ישתפר.. במשך השנים עבדנו הרבה על הדברים אבל אין תוצאות… היא טענה שהיא לא אוהבת ספונטנית, הגיוני, קבענו יום בשבוע, היא בקשה שלא יהיה יותר מיום אחד.. אבל גם זה תמיד מרגיש לי שהיא עושה את זה בלי חשק, קניתי לה מכשירים.. טיפות, שמנים.. כל הדברים הללו לא עוזרים. אני מצידי רוצה לפחות פעמיים בשבוע, וכמו שהורו המשנב ועוד רבים מהפסוקים.. גם במצב הנוכחי של יום בשבוע, כל פעם שיש סיבה קטנה היא מחפשת לבטל, למשל היו לה כתמים, שאלתי פוסק, והוא אמר שאם לא נוטה לאדום לא להחמיר, אבל היא אומרת שהיא לא מרגישה נוח עם זה, מצד הפרטיות של הגוף שלה.. כך למשל שבתקופות של כתמים, אנחנו כחודש לא ביחד.. ( היא נוטלת סרזיט, אחרי תקופת הנקה..) שאלתי היא, מה ניתן לעשות? ניסיתי להסביר לה כמה פעמים שבשבילי מאוד חשוב כמה פעמים בשבוע, אבל זה לא עוזר. אני כמובן לא רוצה לעשות שום דבר בעל כורחה, אבל הדאמקש. עלי מאוד. אני תולה הרבה מהעובדה שהיא כ"כ לא מחוברת לזה לחינוך הסגור שהיא קבלה בשנות התיכון שלה במוסד דתי לאומי הטופ שבטופ.. כמו כן בהדרכת כלות שלה שם אמרה לה הרבנית שאם היא לא רוצה היא לא חייבת.. ולא לעשות דברים באי רצון… מה ניתן לעשות?

שמן שקדים בשבת

האם מותר להשתמש בשבת בשמן שקדים בזמן קיום אישות?

האם מותר לקיים יחסים עם קונדום כאשר לאישה יש מגבלות

שלום רב,
לצערנו העובר נפל לאחר שישה שבועות והרופאים אמרו לנו שאסור להיכנס להריון עד שהעובר יצא מהגוף. לאשתי לא עושה טוב בכלל לקחת גלולות או כל מה שדומה לזה, איך ניתן בכל זאת לקיים יחסים?

תודה.

גירושים

אישה שלא מקיימת יחסים עם בעלה כרוב לשנתיים צריך לגרש ??

דחית הפסק או טבילה

אם אני יודעת מראש שבעלי יחזור מחול יום אחרי מועד הטבילה עדיף לדחות את ההפסק מראש?

מניעה לאחר לידה

שלום. אני צריכה בעזה לטבול שבוע הבא, חמישה שבועות אחרי לידה.
אנחנו רוצים למנוע וחשבתי לקחת גלולות (מניקה הנקה מלאה).
הבנתי שרק אחרי שבועיים הגלולות מתחילות לעבוד ואי אפשר לקיים יחסי אישות לפני אם רוצים למנוע…
רציתי לשאול איזה פיתרון ביניים אפשר לשבועיים הראשונים עד שהגלולות מתחילות להשפיע. אציין שבעלי בצבא אז צריכים פתרון סהכ לשני סופ"שים…
הבנו ששקף מונע רק 70 אחוז אבל ממש לא רואה אופצייה שניכנס בטעות להריון אז רוצה משהו שמונע באחוזים גבוהים יותר.
קשה לחכות עוד שבועיים אחרי שכבר מותרים אז נשמח אם יש פתרון שמותר מבחינת ההלכה…
תודה רבה!

על חתן וכלה עם קשיים בחיי אישות

חתן וכלה שהתחתנו לפני שבוע, לא מצליחים בביאה. הם בקשר עם מדריכי החתן והכלה ובכל לא מצליחים. הם חוששים שהכלה תקבל את המחזור בעוד כמה ימים והם יהיו אסורים ביחוד. האם יש מומחה שיוכלו לפנות אליו להדרכה ועזרה?

טבילה אחרי לידה בזמן מלחמה

שלום
בעלי מגויס מאז שמחת תורה, היציאות שלו לא מסודרות ופתאומיות.
אני ילדתי לפני שלושה שבועות וחשוב לי להצליח להיטהר בהקדם.
מה המינימום שאפשר לבדוק בסיטואציה ככ מאתגרת כזאת?
מיותר לציין את הקושי הגדול כשהוא חוזר ומחבק את הילדים ואני נשארת בודדה מאחור..
תודה מראש.

וסטיבוליטיס

שלום! אשמח לדעת האם ניתן-כדאי להיכנס להריון כשיש וסטיבוליטיס,או לחכות שתהליך הטיפול יסיים ואז להכנס בע"ה?(שהוא לא תמיד ידוע..)

אם גיליתי שאני בהריון ויש לי וסטיבוליטיס,מה ממולץ לעשות,?אילו טיולים מותרים בזמן ההריון?

טבילה במוצש ערב חג שני

שלום,
אני נשואה טריה ויוצא לי המקווה הראשון אחרי החתונה במוצש הקרוב, ערב חג שני של ר״ה. אנחנו אצל ההורים וזה ממש מורכב טכנית ועוד יותר רגשית.
האם אני יכולה לדחות את המקווה ביום? כמובן בהסכמת הבעל

ראייה בהוצאת דיאפרגמה

שלום כבוד הרב,
אשתי שנה וחודשיים אחרי לידה, עדיין מניקה. היום בבוקר הוציאה דיאפרגמה וראתה עליה כתם דם בהוצאה. לאחר מכן למשך כל היום לא ראתה כתמים או דימום כלל, האם אנחנו מותרים?

טיפול להפחתת התשוקה המינית

שלום וברכה כבוד הרב. אני מעלה נושא קצת מורכב, שנוגע יותר בפן הנפשי והפיזי מאשר ההלכתי, ואשמח בכל זאת לקבל ייעוץ ותשובה מהרב. אני בחור צעיר בן 20, וברוך ה' התחתנתי לפני חודשיים. לצערי הרב נבראתי עם יצר חזק מאוד, וזה קצת פוגע בי. אני במלחמה עם עצמי ועם היצר עוד מאז שאני זוכר את עצמי, ולא משנה כמה אני אלמד תורה (אני לומד בישיבה גבוהה ברוך ה') ואנסה להתחזק וללמוד מוסר והלכות ולשמור על עצמי בכל צורה אפשרית, אני לא תמיד מצליח. חשבתי שאני אצליח סוף סוף להתגבר על הנושא הזה כשאתחתן, אבל אשתי לא ממש מעוניינת בקיום יחסי אישות, לפחות בתשוקה ובתדירות שהייתה עוזרת לי. מבחינתה מספיק לה אחת לשבוע, שבוע וחצי, ולצערי עד כמה שאני מנסה להרגיע את היצר הזה שבי (וגם אפילו להפתח אליה ולדבר איתה על הנושא), שום דבר לא עוזר לי. אותה כמובן אני לא רוצה ולא יכול לשנות, ולכן אני צריך למצוא דרך לשנות את עצמי. אשמח לדעת אם יש דרך בטוחה לדכאות את החשק המיני כך שלא אציק לאשתי וארגיש לא רצוי ולא מסופק. אם יש איזה טיפול נפשי שהמכון מציע אני גם אשמח לשמוע עליו. תודה רבה!

מבט על טהרה ארוכה בעת הריון והנקה

שלום.
זו אמנם שאלה עקרונית ופחות הלכתית אבל לא מצאתי תשובה מספקת לכן מנסה גם כאן.
מלמדים אותנו כמה הריחוק מועיל ומיטיב עם הקשר הזוגי, וכמה הגעגוע חשוב , לפי ההגיון הזה גם בהיריון ובהנקה היינו צריכים להתרחק.. הרי לפעמים יש שנים רצופות של היריון , הנקה , היריון, הנקה וחוזר חלילה..
( אני שומרת טהרה(

זמן נידה ויחסי אישות

ממש מאתגר לנו כאשר אנחנו בזמן נידה יש מלא סטרס ודיכאול ששורר בבית בתקופה הזו
במיוחד שזה מרגיש לאיש שלי שכל ההלכות גורמות לא רק לאיסור אלא גם להתרחקות שהיא גם נפשית.הוא מרגיש שעיקר המתח בגלל שגם אחרי שנגמר הדימום ויש עוד שבעה ימים ש"אסור לך" גם שכבר התורה אמרה שמכאן והלאה זה בסדר.

בנוסף ממש משפיע עליו בתקופה שמותרים
ברגע שדוחים קיום יחסים מכל מיני סיבות אז זה כואב לו
וגם אז הוא מרגיש שלעשות את כל התהליך בחושך מוריד לו מהחשק
וגם השז"ל שמגיע כדי לא להגיע לאונס מוריד לו
בגלל שהוא לא מצליח להתאפק שכואב לו…

הפלה

שלום! עברתי הפלה נדחת עם ציטוטק בשבוע 10 העובר תאם לשבוע 8. עבר כבר שבוע וחצי ואני עוד מדממת, עד מתי הגיוני לדמדם והאם כדאי לשתות לימון לקיצור הדימום.
הרופא אמר שכדאי למנוע עד הווסת הראשונה. מה דעת הרב על כך? ואם צריך למנוע כיצד כדאי?

איסור אחרי לידה – התמודדות נפשית ורגשית עם הריחוק

אני לקראת לידה ומאד חוששת… לפני שנכנסתי להריון היה לי ולבעלי מאד קשה (רגשית, ב"ה לא עלה פקפוק בקיום ההלכה חלילה!) עם תק' האיסור של סביבות השבועיים… התגעגענו אחד לשני מאד… ועכשיו עוד יותר אחרי 9 חודשים של הריון שבהם היינו מותרים והקשר בינינו מאד התחזק ואני לא מסוגלת לדמיין איך אסתדר בלי שאנחנו יכולים לגעת למשך תקופה ארוכה שממה שהבנתי היא בד"כ בין חודש וחצי לחודשיים… אפילו לא ברמה של חיי אישות, אלא איך אני אוכל להסתדר בלי חיבוקליטוף וכו' כשקשה לי, וברור לי שיהיה לפעמים קשה להסתדר עם תינוק…
יש לכם עצות או טיפים איך לעבור תק' כ"כ ארוכה בלי לגרום ליותר מדי קושי רגשי? (כן לגרום קצת לגעגועים בשביל ההתחדשות של הקשר, אבל לא ברמה של קושי שמפריע לשגרת החיים)
חוץ מזה אני גם דואגת לבעלי, שגם לו יהיה קשה בלעדיי…

יוצאי מן הכלל או הנורמה?

אני ובעלי נשואים יותר מ5 שנים ויש לנו זוגיות מצויינת ב"ה.
יש נושא אחד שצף כל הזמן והוא הגורם לסכסוכים בינינו מההתחלה.
בעלי הוא אדם צנוע ומופנם ולכן קשה לו להביע אהבה ורגשות אינטימיות אם אנחנו לא ממש במיטה ובחדר בסוף היום.
אני לעומת זאת אשה, ומאוד חשוב לי לחווית האינטימיות מילים ומגע גם לפני הרגע ששנינו מוכנים. כלומר חסר לי שהוא רודף אחרי ומראה שהוא מעוניין בי. גם כשאני מנסה לרמוז עם בושם ולבוש יפה, הוא לא יגיב בצורה שמראה שהוא מעוניין באינטימיות.
הוא טוען שככה זה אצל גברים דתיים כי הם יותר צנועים ושולטים על עצמם, ואני טוענת שזה לא נכון כי עדיין יש יצר ומותר ורצוי שיביע אהבה וציפיות להמשך גם במהלך היום (כמובן לא בפומביות ולא ליד הילדים).
בסוף זה גורם להרבה תסכול משני הצדדים כי כל אחד מצפה למשהו אחר והיינו שמחים לשמוע אם זה נורמלי.
תודה!

הסרת שיער לגברים

שלום,
אשתי מבקשת ממני לעשות הסרת שיער בכל הגוף למען חיי אישות יותר נקיים ויותר מהנים עבורנו. לי אין בעיה עם זה ואף אשמח לשתף פעולה כי השיער מפריע גם לי. שאלתי היא האם מותר להסיר שיער בכל הגוף? האם צריך להקפיד שלא להסיר בתער?

טבילה בשבת

שלום,
יצא שאני צריכה לטבול בליל שבת.
אני אף פעם לא טובלת ביישוב שאני גרה בו תמיד נוסעת לעיר. (כולם מכירים את כולם בישוב ולי זה ממש לא נעים ומביך).
בנוסף אני אף פעם לא יוצאת מהבית בשבותת , לא לביהכ ולא לטיול, כך שהמשפחה שלי בטוח תדע ומכרים בישוב גם ואני ממש לא רוצב שידעו.
האם אפשר לטבול במוצאי השבת?

מקווה

עשיתי יום רביעי שאיבה והייתי צריכה לטבול בחמישי והרופא אמר לי שלא לטבול ולא לקיים יחסי אישות רציתי לדעת מתי אני כן יכולה ללכת ומקווה ועם אני יכולה ללכת למקווה רק בשביל להיות טהורה (אני יודעת שנזכרתי מאוחר הייתי צריכה לשאול ביום רביעי פשוט הייתי אחרי וזה פעם ראשונה שלי )

כלה שהקפיאה ביציות

האם יש הבדל בין כלה שהקפיאה ביציות לבין כלה שלא הקפיאה, בהלכות פרישה אחרי יחסים מלאים?

בדיקות טהרה עם וגיניסמוס

שלום!
אני 6 חודשים אחרי לידה וכתוצאה מההריון ולידה התפתח אצלי וגיניזמוס דבר שמקשה עליי בבדיקות הטהרה.
יש דרך להקל על הבדיקות?
ובאופן כללי יש המלצות איך לטפל בוגיניזמוס?
תודה!!

זרע

יש שאלה מורכבת
לי ב"ה יש זרע טוב מה שקורה אני ואישתי טהורים אני מצליח לשמור שלא יצא לי זרע בשינה אבל שאנחנו לא טהורים יוצא לי פעם בשבוע שיצא לי זרע בשינה רציתי לשאול האם מותר לי להוציא בכוס כדי להקפיא במכון אצלכם זה ממש מתסכל אותי שאין בזה שימוש ויוצא לבטלה או שיש פיתרון אחר השמח לתשובה ?

ימי נידה

בימים שבהם אנו אסורים קשה לי , אני מרגישה עצובה יותר ופחות שמחה.
רציתי לשמוע האם ישנן המלצות כיצד ניתן לעבור את הימים האלה בטוב ולנצל אותם להתקרבות נפשית .. נראה לי אני לוקחת אותם קשה מידי ..
אולי יש ספר שניתן ללמוד יחד? אשמח לרעיונות.
תודה רבה!

טבילה כאשר הבעל יושב שבעה

אני יושב שבעה ואשתי מסיימת 7 נקיים.
האם היא טובלת כרגיל?

תודה

סיפור בעיה והתמודדות לפני שדוך

בסד
שלום
היתה לי בעיה נפשית בעבר הגדירו אותה אבל אני מאוזן ובמעקב ועובד ולומד.
בנוסף לצערי נפלתי באינטרנט לכיוון נטיה הפוכה וברוך ה' רק באינטרנט. הייתי בטיפול והמטפל אמר שהבעיה אצלי בנטיה קלה .
בעקבות כל הנל הכל קשה לי איך אתחתן? אני שומע דעות רבנים שחובה לספר. בלי ירידה לפרטים של כל בנאדם לגופו..וזה מבלבל.
רציתי לדעת דעתכם דעת תורה במיוחד שאני משתדל ללכת בדרך הרב אליהו זצ"ל.
המצב לא קל אני מנסה לא ליפול באינטרנט ועליות וירידות בענין . ברוך ה' רוצה להקים בית נאמן ובשמחה ולשמח את אשתי לעתיד. פשוט זה קשה עם כל המורכבות שציינתי.
תודה יישר כחכם

כניסה לאתר

הרשמה לניוזלטר של פוע"ה

דילוג לתוכן