בדיקות גנטיות לפני נישואין

שאלה בנושא גנטיקה

שלום.
שתי בנותיי נמצאות ב'שידוכים' ושתיהן עשו בדיקות בסיסיות של דור ישרים. עד כה חשבנו שנכון לבדוק התאמה עם הבחור שמציעים ,לפני שנפגשים. האם זה מה שמומלץ?
ב. מה קורה אם הבחור לא עשה בדיקות,האם נכון שיתחילו להפגש ובנתיים לבקש שיעשה?
ג. מה אם הבחור לא מעוניין לעשות? מה תמליצו?
ד. מה ההמלצות לברור גנטי לזוג שהחליטו להנשא?
ה.אנחנו כהורים כבר מעל 20 שנה,עשינו שנינו בדיקות גנטיות לפני נישואין,אך מעולם לא בדקנו התאמה…וב'ה יש לנו 11 ילדים בריאים בסה'כ..
אנחנו כן מעוניינים להמשיך ללדת עוד בעזרתו ית', האם יש עניין שנערוך בדיקות כרגע?…

תשובת הרב אודי רט - רב משיב במכון פוע"ה

שלום וברכה,

ראשית ברכת שמים בדרך זו, הן לבנות והן לכם כהורים, נאחל כי יזכו למצוא את זיווגן בטוב ובשמחה, ולבנות את ביתן הן וכל עם ישראל לבנין עדי עד.

א. תזמון ההתאמה - אין לכך תשובה אחת נכונה, הנטיה שלי היאלא לעשות הצלבת מספרים בטרם נפגשים אלא אחרי 2-3 פגישות, כדי שלא יהיה כאן "מספרים הנפגשים" אלא ראית אדם מולנו, היכרות ראשונית אבל בטרם התקשרות רגשית שתקשה, אבל כאמור זו עצה ולא הלכה, ויתכן ובמקומות מסויימים ינקטו אחרת.

ב. המודעות לבדיקות חשובה, אבל ודאי לא נכון לפסול מי שלא עשה ולהמנע מפגישות.

ג. זוג שהחליט להנשא וטרם התארסו עדין רלוונטי להיבדק בדור ישרים, לעיתים, יהיה נכון להשלים את הבדיקות אחר החתונה (ראו עוד הרחבה על כך בתשובות המצורפות)

ד. במהלך  20 שנה הרבה מאוד בדיקות התקדמו ונוספו לסל, ובעיקרון ברמה המדעית הפשוטה, יש מקום אכן להשלים, לא אוכל להתעלם מכך, שאכן אם ברוך ה הכל תקין, ספק אם אכן זה נצרך להשלים כעת, המענה לכך צריך להיות מתוך מקומכם האישי ובהתייעצות פרטנית אם יש ספק.

אדגיש רק כי שאלות הקשורות לגיל וגנטיקה אינם קשורות לנשאות.

מצרף קישור לשתי תשובות שישלימו את הנאמר כאן ובארכיון השות ניתן למצוא עוד תשובות רבות נוספות בנושא. כאן ועוד אחת כאן

ברכת שמים ובהצלחה רבה

יש לכם שאלה?

כניסה לאתר

דילוג לתוכן