בעיית סדירות מחזור

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google

לכבוד הרב אודי רט שלום וברכה!

הסיפור הוא כדלקמן
אשתי ילדה את בננו הבכור לפני שנה ועשרה חודשים לערך, ומיד לאחר מכן החלה בנטילת גלולות מסוג "סרזט" למניעת הריון, כעבור כשמונה חודשים לערך, היא החליפה את הגלולות לסוג "מליאן", בעקבות בעיית חוסר חשק מיני ובהמלצת הגינקולוג שלה. כמה חודשים אח"כ שוב החליפה אשתי את הגלולות, לסוג "גנרה", בעקבות דימומים לא סדירים ושוב בהמלצת הרופא.
אחרי כשנה וחצי מתחילת נטילת הגלולות הראשונות (לאחר הלידה) הפסיקה אשתי את נטילתן. מאז ועד היום (כאמור כשנה ועשרה חודשים אחרי הלידה)
היה רק מחזור אחד סדיר, וכל השאר שבאו אחריו באו ברווחים מאוד קצרים, כמעט כל שבועיים. בעקבות כך אשתי הלכה לרופאה אחרת (הרופא הקודם עזב את עירנו) שרשמה לה כדורים מסוג "אסטרופם" לדחיית ביוץ לשימוש של שלושה מחזורים. כמו כן היא בדקה אותה וציינה כי רחמה נקי מציסטות או גידולים למיניהם, וכן בדקה את צוואר הרחם וציינה כי הוא נקי/בריא. גלולות אלו לא רק שלא פתרו את הבעיה אלא אף החמירו אותה, כאשר השיא הגיע לפני ליל הטבילה, בבדיקה האחרונה של שבעה נקיים במחזור הלפני אחרון, שבדיוק אז התחיל מחזור נוסף. וכעת אחרי המחזור האחרון אשתי טבלה (ביום רביעי האחרון) ויומיים אח"כ הופיע שוב מחזור. וגם אחרי שאשתי סיימה את הטיפול, הבעייה חזרה על עצמה, ויומיים אחרי הטבילה הופיע שוב מחזור. מיותר לציין, כי הדבר גורם לעגמת נפש גדולה מאוד ורבה לשנינו, ואף ללחץ נפשי ועימותים. אנחנו מסרבים להאמין כי אין פתרון רפואי לבעיה זו, כיוון שהרופאה לא העניקה לנו את הפתרון המבוקש, ראינו לנכון לפנות אליכם במכון פוע"ה, על מנת שתפנו אותנו לגורם רפואי שיכול לעזור. מאוד קשה לזוג נשוי לחיות כך, כמעט ללא ימים מותרים, לאורך זמן.נודה לכבוד הרב אם יוכל להתייחס ל בהקדם.

תשובה :

 שלום וברכה,
אכן המציאות שאתה מתאר אינה סבירה ויש לתת לה מענה.
כמו כן גם המענה ניתן לכם אינו בעצם בקשתם, ביקשתם מחזורים מסודרים יותר וקיבלתם דחיית ביוץ (שאומנם לעיתים גם היא יכולה לשמש באופן שהמחזור ידחה).
לא ברור לי האם נעשה בירור הורמונלי במועדים שונים בחודש, האם נעשה אולטרסאונד (מעבר לראיית חלל רחם נקי שאכן זוהי נקודה חשובה מאוד).
נראה כי המטרה כעת אינה השגת הריון (אף שהוא אכן יפתור את הבעיה) אלא יצירת איזון הורמונלי ולאור זאת בעה גם יציבות של טהרה והריון בעה.

בשלב ראשון נראה כי יש להפסיק נטילת כל דבר, לבדוק פרופיל הורמונלי במועדים שונים (בין היום ה 3-5 לווסת) ביום ה12 וכן ביום ה 21.
פתרון אפשרי (אדגיש כי דברי המלצה בלבד וכל מרשם ונתינת תרופות האישור והכוונת רופא) היא שימוש מחזור אחד בפרוגילטון על מנת לייצב את המערכת ולראות לאחר ההפסקה אם אכן המערכת חוזרת לתקינות.

תוכלו במקביל גם לפנות אלינו למכון פועה ולדבר עם אחד הרבנים.

בשורות טובות ובהצלחה רבה
אודי רט
רב משיב מכון פועהמקורות:

שאלות נוספות בשו"ת

גלולות הנקה

שלום וברכה אני אחרי לידה שניה מניקה מלא קיבלנו היתר מרב למנוע באמצעות גלולות דיאמילה הבנתי שזה יכול לגרום לדימומים

לצפיה בתשובה »
חדש - לוגו מרכז לימוד שקוף
דילוג לתוכן