הנחיות עדכניות לטבילה במקווה – יום שני כז’ אדר תשף – 23.3.20

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google

אשמח לשמוע מה ההנחיות העדכניות והאם הטבילה במקווה בטוחה גם כעת.
בנוסף, ברשת עוברות הודעות שונות ואיננו יודעים מה מוסמך ומה לא.
האם הטבילה במקווה כעת בטוחה? האם נכון להיטהר או אולי לחכות עד לסוף התקופה?
תודה רבה על כל העבודה הגדולה הנעשית בימים אלו ובכלל

תשובה :

 שלום וברכה,

מגיפת הקורונה אכן יוצרת בהלה בכל מקום וקושי גדול ועלינו לנהל אותה בשום שכל ולהקשיב להנחיות של משרד הבריאות והממשלה הניתנות באחריות.

נשים בבידוד אסורות לטבול במקווה, זו הוראה חד משמעית ואין להפר אותה. במידה ויודעים כי הוראה זו הופרה יש לדווח כמובן לגורמים המוסמכים ובראש הראשונה לוודא התייעצות עם משרד הבריאות האם צריך להחליף את המים.

מעבר לכך, נשים שאינם בבידוד לא צריכות לחשוש, הרבנות הראשית פרסמה, (וההנחיות נכונות גם להיום כז’ אדר תש”ף 23.3.20) כי מי שאינה בבידוד יכולה לטבול ולא צריך לחשוש, עם הדגשה לעשות את ההכנות בבית לפני ההגעה למקווה ועם הקפדה יתרה על החיטוי וכלור. וכל זאת בתיאום עם משרד הבריאות, ולכן לא צריך לחשוש. כמובן שיש לעקוב אחר הפרסומים והעדכונים.

בנוסף על מנת לצמצם את השהייה במקווה ואת האפשרות כי הבלנית תוכל לחטא ביתר קלות את המקומות בהם נגעה הטובלת בין טובלת לטובלת, יש להגיע עם מגבת אישית ועם כפכפים, ולמעשה, המקום היחידי שבו הטובלת תגע הוא במעקה היד.

טובלת שצריכה לעשות את ההכנות במקווה, תתאם עם הבלנית על מנת לאפשר זמן הכנה מתאים ולאפשר ניקוי באופן מספק לאחר השימוש בחדרי ההכנה במקווה.

קרבה לבלנית – הבלנית לא צריכה להיות קרובה אל הטובלת באופן שחורג מהשני המטר שנקבעו, וודאי שבעת הזו אינה צריכה לגעת בטובלת (הם מקפידות גם מצד שמירה על עצמן) ולכן חשש זה יורד.

במצבים אלו, בהחלט יש מקום להקל ולרחוץ עצמך לאחר הטבילה, אף שבמהלך השנה נוקטים להימנע מכך למעט במצבים הנצרכים.

הכלור שנמצא במי המקווה מחטא ומסייע לשמירה לטובלת ובין טובלת לטובלת (כמובן שכאמור מי שבידוד ומי חולה לא מגיעה כעת!) ולכן אין צורך לחשוש או להימנע מטבילה.

בהחלט יש מקום לאחר הטבילה הזו לראות כיצד לדחות את הופעת הווסת הבאה על מנת לאפשר טהרה לאורך יותר זמן, בין אם על ידי קבלת כדורי פרימולט נור או חיבור חפיסות, ניתן להתקשר אלינו למכון פוע”ה ונשמח לסייע בעצה כיצד אפשר לעשות זאת בתיאום עם רופא נשים (יש להדגיש כי כל שינוי תרופתי או מתן מרשם נעשה על ידי ודרך רופא מוסמך).

והערה חשובה ונוספת – טהרה יכולה להיות רק במקווה הכשר לטהרה, אין שום מציאות בה אמבטיה בבית או דבר דומה או חלופי יכול לשמש כטהרה והאשה נשארה בטומאתה על כל המשתמע מכך.

זוג שהיה בקרבה וקיים יחסי אישות מתחייב באיסור כרת ומחוייב בטבילה בטהרה, אנחנו יודעים כי מסתובב ברחבי הרשת אמירה שאין לה כל גיבוי ועלולה להכשיל רבים בדבר.

 

בכל אופן, לא נכון לעכב את הטהרה, ובפרט ש’חשש’ הבידוד מונף מעל רבים אף אם הוא מניעתי, וככל שניתן לשמור על הטהרה יותר זמן, כן ייטב לזוג ובכלל.

יהי רצון כי ירפא ה כל חולי עמנו והעולם כולו ויסיר מגיפה ופגע רע

בשורות טובות

אודי רט

רב משיב מכון פועה

 

 

מקורות:

שאלות נוספות בשו"ת

דילוג לתוכן