הפלה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google

שלום כבוד הרב,

עברתי השבוע הפלה טבעית כשהעובר היה בן 6 שבועות.

1. טהרה- האם בתום הדימום אעשה הפסק טהרה, אספור שבעה נקיים, אטבול ואהיה מותרת? האם מבחינה רפואית יש צורך להמתין פרק זמן ממושך יותר לפני שחוזרים ליחסי אישות? או האם עלי לטבול אך לנהוג עם בעלי כמו בימי פרישה?

2. אמונה- התאשפזתי בביה"ח בעקבות כאבים ודימומים. במשך 3 ימים העובר היה תקין ובכל זאת לא הפסקנו להתפלל ולבקש שהעובר ישמר. פנינו לרבנים ידועים, קראנו תהילים ואפילו ענדתי "קמע" שבתוכו פסוק מספר תהילים (א,ג) ע"פ המלצה של אחד הרבנים. למרות זאת ביום הרביעי הסתבר כי העובר נפל. מדובר בהריון ראשון שציפינו לו בכליון עיניים. בעלי ואני היינו ממש בצער והרגשנו שה' נטש אותנו ולא "התייחס" לבקשות שלנו.
אנחנו שרויים במשבר אמוני חזק מאוד. למרות שכולם אומריים "הכל זה לטובה" קשה לנו לראות ולהבין מה הטובה. כיצד אנו יכולים להתגבר על המשבר?

תודה רבה!

תשובה :

 שלום וברכה,
ראשית צר לי לשמוע על הריון שלא צלח, איני נוהג לכנות זאת כהפלה אלא בהריון שלא צלח, כיוון שאחוז המקרים בהם הריון לא נקלט עד שבוע 12 הוא גבוה מאוד והוא עומד על כרבע מההריונות לערך, ולכן אף שמחד זה דבר שמאוד אינו נעים ולא קל מאידך יש לראות זאת גם בקנה מידה הנכון ולא מעבר לכך.
א. טהרה – אין כל מניעה לאחר שיפסק הדמום לבצע הפסק טהרה ושבעה נקיים ולאחריהם לטבול ולהיות ביחד. כיוון שניקוי של הרחם גם היה טבעי אין כל הצדקה להתערבות במניעה כלשהי(אאכ יש פרטים שלא רשומים לעיל).
ב. כפי שכתבתי לעיל, נכון לראות את הדברים בקנה מידה הנכון, אי קליטת הריון בשלבים אלו אינו דבר חריג, הוא קורה רבות ובמידה רבה מאוד הוא גם חסד שקבה עושה עם הריונות המתחילים בדרכ בצורה לא תקינה וחוסך עגמת נפש מרובה בהמשך.
גם כאשר אדם מתפלל כאשר יש לו קושי, הוא צריך לערוך תפילתו בהתאם למציאות, לא סביר כי אדם החולה בשפעת רגילה יתפלל כמי שמתו מוטל לפניו, ואומנם כתב הרבה מקוצק כי כל אדם צריך לשאוף כי תפילתו בכל יום תהא כתפילת נעילה אבל ודאי כאשר יגיע לנעילה בשלהי יום כיפור, תפילתו תהא בכמה רמות מעל תפילתו הרגילה.
גם כאן, אומנם אין ספק כי אי קליטת הריון אינה דבר נעים כלל ועיקר, ובדאי כאשר זה בהריון ראשון (אבל הדבר נכון לכל הריון ולכל אשה) אבל יש לראות את הדברים בקנה מידה, ולא להפריז יתר על המידה, באשר קרה.

זכרו כי יש לכם אחריות מלאה כיצד לחוות דברים וזה במקרים רבים הדרישה מאיתנו, במישור האמוני, במישור הנפשי ובעבודת ה' שלנו.

ג. בשולי הדברים אזכיר, כי אם שניכם אינכם בני כהנים או לווים, ובעה תזכו ללדת בלידה רגילה בהמשך יתכן מאוד ועדין תהא חובה לפדיון הבן,אבל הדבר מצריך בירור מדוייק יותר למועד בו היתה ההפלה.

בהצלחה רבה ובשורות טובות במהרה בעה
אודי רט
רב משיב מכון פועהמקורות:

שאלות נוספות בשו"ת

גלולות הנקה

שלום וברכה אני אחרי לידה שניה מניקה מלא קיבלנו היתר מרב למנוע באמצעות גלולות דיאמילה הבנתי שזה יכול לגרום לדימומים

לצפיה בתשובה »
חדש - לוגו מרכז לימוד שקוף
דילוג לתוכן