טבילה ביום

שאלה בנושא טהרת המשפחה

שלום וברכה, אנחנו גרים בצרפת ובקיץ זמן צאת הכוכבים או בין השמשות מאוד מאוחרים. רציתי לשאול האם אשה שזמן טבילתה בליל שבת יכולה להקדים לטבול ביום ז' או לחלופין ביום שבת עצמו שהוא יום שמיני לספירתה ( יש להוסיף שמרחק ההליכה למקוה לוקח כ30/40 דקות ברגל).
תודה רבה

תשובת הרב אודי רט - רב משיב במכון פוע"ה

שלום וברכה,

אכן זמן צאת כוכבים בימים אלו בצרפת הינו מאוחר יחסית, ואני מכיר כי אכן בקהילות אלו מקבלים שבת מוקדם בטרם שקיעה.

טבילה לפני תום שבעת הימים המלאים, אסורה, ובמצבי קיצון בהם יש אכן הייתר לטבול ביום השביעי, אלו מצבים פרטניים במיוחד וגם אז יש התניה שלא נפגשים הבעל והאשה כלל עד לאחר צאת הכוכבים, מציאות שלא רלוונטית במצב האמור.

טבילה ביום השמיני כלומר לאחר סיום ספירת הנקיים, מוזכרת בגמרא באותם מצבים בהם יש סכנה לטבול בלילה (ואז הגמרא מציעה לטבול ביום השמיני ולא ביום השביעי), אבל כאשר הטבילה נדחתה ואין סכנה, הרי שהטבילה קורת ביום השמיני בסופו.

כאן מדובר על טבילה בשבת עצמה, ולכן, במידה ואין פרט פרטני אותו צריך לשקלל, ודאי שלא רלוונטי לטבול בשבת עצמה על כך הכרוך בכך (עצם טבילה בשבת עצמה אפשרית כאשר היא קורת בזמן) אינה רלוונטית.

ולכן, אם אין מציאות חריגה פרטנית אותה יש לבחון נקודתית, הרי שיש לטבול במוצאי שבת (ולא במהלך שבת עצמה) ולסוע כמובן עם צאת השבת עם רכב למקווה ולחזור.

איני יודע מה ההרכב המשפחתי שלכם, ואם רלוונטי להגיע עם רכב להתפלל ולאכול בסמוך למקווה, לטבול בזמן בליל שבת, ואז ללכת יחדיו את ההליכה אל ביתכם, שכן אפשרות זו מצריכה שהדבר יהיה רלוונטי ומעשי מבחינת הרכב המשפחה ומרחק ההליכה.

בשורות טובות

אודי רט

רב משיב מכון פועה

יש לכם שאלה?

small

כניסה לאתר

מגיע לנו מזל טוב! 

ברוכים הבאים לאתר החדש של מכון פוע"ה

האתר החדש שלנו בא לעולם אחרי הריון ארוך ומרתק. כמו בלידה אמיתית היה קשה אבל שווה, כי נראה שנולד לנו מתוק אמיתי.

שימו לב! האתר עדיין בהרצה, אז יתכנו באגים ותקלות שיטופלו במהרה, כך שאם תראו משהו שדורש שיפור נשמח לקבל מכם פידבק.

מצאתם טעות? דווחו לנו כאן