ימי נידה

שאלה בנושא אישות וצניעות

בימים שבהם אנו אסורים קשה לי , אני מרגישה עצובה יותר ופחות שמחה.
רציתי לשמוע האם ישנן המלצות כיצד ניתן לעבור את הימים האלה בטוב ולנצל אותם להתקרבות נפשית .. נראה לי אני לוקחת אותם קשה מידי ..
אולי יש ספר שניתן ללמוד יחד? אשמח לרעיונות.
תודה רבה!

תשובת הרב אודי רט - רב משיב במכון פוע"ה

שלום וברכה,

ישר כוח על הפניה.

תגובות שונות וחוויות במצבים שונים הינם דבר המאפשר הזמנה להתבוננות, לבחינה וגם לראות מה עושים ומה מבקשים שיהיה, וזה בפני עצמו כמודעות דבר נפלא ומצויין.

אני רואה שני דרכים בהם אפשר לפעול,

האחת, לחזק אתכם במצוות הטהרה, בחשיבותה ובצד זה להעצים את ההיבטים הזוגיים בעת שאסורים.

דרך זו ודאי חשובה ואמיתית, יש בה בכדי לתת כוחות ולסייע, כאשר יש לנו משמעות לדברים, הכרה בחשיבות שלהם, יש לנו גם כוחות נפש להתמודד עימם.

תחושתי כי היבט זה, אינו הנקודה המרכזית כאן, והבהירות ביחס למצוות הטהרה ושמירתה קיימת ללא פקפוק, ואם אכן מרגישים כי זה הכיוון שיש לפעול בו, ודאי שטוב ונכון לקבל חיזוק בהיבט זה.

בהקשר זה ניתן למצוא ספרים רבים העוסקים בפן הרעיוני של מצוות הטהרה, של הקירוב בריחוק (דוגמא לכך הוא ספרה של הרבנית נעמי וולפסון, ובוודאי יש בנמצא עוד ספרים בגוונים וזויות מבט נוספות).

ואפשר להציע דרך נוספת.

בירור והתבוננות נפשית מעמיקה.

אפשר לשאול מגוון שאלות,

כיצד היית רוצה להכנס אל הימים האלו, כיצד היית רוצה לחוות אותם,  אלו דברים, לתחושתך, יוכלו לסייע לך להערך לכך?

מה הקושי המרכזי עבורך בימים אלו, האם יש חששות הבאים לידי ביטוי לקראת ימים אלו של הפרישה? האם הם קשורים לפן העצמי או לפן הזוגי?

ועוד שאלות רבות…

אפשרי בעבודה ממוקדת בהיבט הרגשי, על ידי אשת מקצוע לקבל כלים להתמודדות, ולחוות את הריחוק הפיזי כמקום של צמיחה וגדולה, ולייצר את הדרך המתאימה עבורכם לתקופה זו.

הרצון לחוות ימים אלו בטוב הוא בהחלט אפשרי, ואשריך שזו הבקשה, בצד הבהירות של השמירה, לקיים גם חלקים שיש בהם לעיתים אתגר ומורכבות, בשמחה וטוב.

בהצלחה רבה ושפע ברכה

אודי רט

רב יועץ ופוסק מכון פועה וקדושת החיים

יש לכם שאלה?

כניסה לאתר

הרשמה לניוזלטר של פוע"ה

דילוג לתוכן