רציתי לשאול אני בשבעת נקיים וממש קשה לנו העניין של להיות אסורים. האם מותר נגיעה כדי שחלילה לא להכשל במעשה חמור יותר?
דף הבית » שאלות ותשובות » מגע בשבעת נקיים
שלום וברכה,
ראשית ישר כוח גדול על הפניה. עצם הפניה מראה את הרצון שלכם לשמור על ההלכה, לקבל כלים ובצד זה מכירים בקושי שנמצא בביתכם.
בטרם אענה תשובה, אתחיל מ"הכשל הלוגי" הנמצא כאן, מגע כאשר הוא טוב, מביא את הרצון למגע משמעותי יותר, זה טבעי, זה בריא וזה נכון.
ולא בכדי חכמים תחמו את המעבר בין בין איש לאשה בכלל בעולם בכלל (להוציא אב אל ביתו ואם אל בנה) כי כל מגע יהא אסור ולו המגע הקל ביותר, שכן אין אפוטרסופוס לעריות, וצאו וראו מה קורה בעולם היום.
גם בין איש לאשתו, כל מגע וגם הקל יש בו עולמות שלמים של חיבה וקרבה, של טוב ואהבה, של רצון ורגישות, גם המגע הקל ביותר, אפילו שהוא טכני נראה אחרת כאשר יש טוב ושלום בינהם לבין מצב בו יש ריחוק וקושי ומתח ואז בדרכ גם ימנעו ממגע אפילו בהושטת דברים קלים בינהם.
מגע של חיבה בין בני הזוג, אומנם יש מחלוקת בגדרו האם הוא איסור תורה או איסור דרבנן, אבל אין ספק כי הוא אסור, וכך נפסק בשולחן ערוך (עד לכדי דיון האם הבעל הרופא יוכל לבדוק את הדופק של אשתו, מגע שהוא אמור להיות מוגדר כטכני ועם מטרה ייעודית).
בצד זה, אתם מעלים את הקושי, ומציבים בצידו הנחת יסוד האומרת כי המגע עצמו יביא לכדי מניעת איסורים חמורים יותר, מהם האיסורים החמורים יותר שיקרו בשל כך? האם ברור כי הנחת יסוד זו נכונה או אולי להיפך, דווקא המגע יגרום לכך שיהיה רצון לעוד, אולי לא בשלב הראשון, אבל משזה יפרץ הרי שזה יביא לצורך שמקורו במקום של אמת וקרבה, אבל פורץ את גבול.
יש עוד לשאלות כמובן שאלות רבות, מה הצורך כעת במגע, וכיצד ניתן לתת לו מענה באופן אחר שיתן מענה בנפש, כיצד בונים את הקשר הזוגי ואת התמיכה, ואת ביטוי האהבה בינכם גם כאשר אסורים וגם כאשר אין אפשרות למגע, אלו מאפשרים לזוג להרחיב את עולמם, להרחיבו מעבר לעולם הפיזי ולאפשר למגע לעלות קומה ולנפש לפרוח עוד.
גם במצבים פרטניים וייחודים יש לבחון את הדברים ולראות כיצד סוללים ועוזרים בכל מקרה לגופו ומאתרים את הקושי העיקרי ואיך נותנים לו מענה, ומתוך כך בונים.
אין לי ספק כי אפשרי לחבר בין הדברים, לשמור על ההלכה, לא לפרוץ את הגבולות לא רק מחשש שמא הפריצה תביא לתקלה ואיסור חמור יותר, או אי הפריצה תביא לאיסור חמור יותר, אלא כדי לשמור על דרכה של תורה, על הקרבה ומתוך כך גם להרחיב את המקום של הנפש ושל החיבורים הזוגיים.
למען הסר ספק, איני רואה היתר או פתח להיתר, למגע בעת שאסורים, אבל, אל לנו להשאר בשורת הדין התחומה אלא להבין לעומק הדברים ומתוך כך לסלול את הכוחות בנפש ובקשר הזוגי, כך ששמירת ההלכה ביופיה תהיה בביתכם, ושמירה על הזוגיות ועל החום והקשר תהיה נחלתכם.
מעבר לאמור כאן, פעמים רבות טוב להיוועץ באנשים מסביב, יכולה להיות זו רבנית או מדריכת כלות, אפשר להעזר בקו המענה הנשי שלנו בשעות הערב (יש מענה נשי בתחום האישות והסובב, ומענה נשי בתחום הפוריות והסובב), אפשר לדבר עם אחד הרבנים המשיבים במכון, לעיתים, טוב ונכון להעזר ביעוץ מקצועי בתחום הנפש ולקבל כלים להתמודדות, ומתוך כך לצמוח, אישית, זוגית ומשפחתית.
אם תרצו להעמיק את הבירור, מוזמנים ליצור עימנו קשר למכון פועה ונשמח לסייע.
ברכת שמים בביתכם ובהצלחה רבה בדרך
אודי רט
רב משיב מכון פועה
אני 7 שבועות אחרי לידה, והתחלתי לקחת סרזט לפני 4 שבועות ועדיין יש לי דימום,
רופא המליץ לי להוסיף לקחת פרימולוט נור, הבעיה שצריך להפסיק לקחת את הפרימולוט נור אחרי תקופה והדימום עלול לחזור, השאלה שלי האם הדימום הזה יטמא? האם שאפשר ללבוש כהה וכד'?
שלום וברכה
אני אחרי ניתוח בטן עם תפרים שנמסים
הרופא אסר עליי להיכנס למקווה/ים/בריכה במשך 3 חודשים .
האם יש משהו אחר שניתן לעשות במקום מקווה/ים/בריכה?
הי, אני מטופלת פוריות, אני ביום האחרון של הנידה והרופאה אמרה שצריך לקיים יחסי אישות היום, אבל מחר הטבילה. מה אני יכולה לעשות?
הרב אישר אח חושש שהכדור אלול להזיק במידה והכנס להריון (קניתי כבר את הכדורים)
מה אוכל לעשות?
אם צריך כדורים אחרים לדחית הווסת אשמח להמלצה.
אם יש אפשרות בשימוש יותר מאשמח לשמוע.
תודה רבה
שלום רב,
אני שנה וחצי לאחר לידה, מידי פעם הילד יונק, לא כתחליף לאוכל, אני לוקחת גלולות דיאמילה, ולפני 4 חודשים, כחודש לאחר שהפסקתי לשאוב חלב, התחלתי לקבל מחזור, המחזור היה לא סדיר, בהתחלה יום אחד, הפסקה של כמה ימים ואז שוב דימומים, לא כתמים. כחודש לאחר מכן, דיממתי כשבועיים, אחר כך 10 ימים, הפסקה של 3 ימים ואז כתמים… משהו ממש מבולגן, בקושי הייתי נקייה כל החודשים האחרונים.
אין לי בעיה לעבור לגלולות אחרות ולהפסיק להניק אך הרופאה אמרה לי לקחת את הגלולות החדשות (יסמין) רק ביום הראשון של המחזור, בינתיים לא ברור לי מתי הוא נגמר עם כל הכתמים האלה…
האם עליי להפסיק לגמרי את הדיאמילה ורק אחרי שאקבל מחזור חדש להתחיל את היסמין? או לקחת ברצף?
כרגע אני די מתוסכלת כי לא מצליחה לטבול בגלל הכתמים….
כמו כן, אני ממוצא אשכנזי, אם זה רלוונטי.
אני בת 41,שבוע 9
האם מותר לעשות בדיקת מי שפיר.
בהיריונות קודמים לר עשיתי מי שפיר ונולדו תינוקת בריאים.
האם יש צורך בבדיקה זו מאחר ואיני צעירה לפי הגדרת הרןפאים.אשמח לתשובה
שלום וברכה
אישתי בת 38 אחרי לידה 6.
חוותה התנסות לא טובה עם התקן לא הורמנלי שגרם לה לירידה דרסטית בברזל.
אנחנו לא רוצים בכלל ובשלב זה בפרט להרחיב את המשפחה.
אנו רצינו לשמוע על DAYSY
האם זה טוב כאמצעי מניעה לטווח הארוך?
תודה רבה ובשורות טובות
שלום הרב אני ואשתי לצערנו נפלנו לקראת סוף השבעה נקים במגע ולא בדבר אחר רחמנא ליצלן וזה היה עקב קושי רב מה רמת חומרת החטא ומה תקנתו
שלום רב,
סליחה על השאלה אבל אני חושב שאני בבעיה וחייב לשאול מה לעשות. יש לי חשק מיני גדול כנראה ואני רוצה להיות עם אישתי לפחות כל לילה ולפעמים אפילו פעמיים בלילה. לא כל יום אישתי מעוניינת בזה וכמובן שזה לא קל לי אבל זה ההתמודדות שלי… הבעיה הגדולה מתחילה בזמנים שבהם אנחנו אסורים. כפי שכתבתי יש לי חשק ממש כל יום, התחושה היא ממש של צורך ולא רק חשק למשהו. לאחר מספר ימים שבהם אנחנו לא ביחד הקושי פשוט גובר עלי ואני מרגיש שאני לא יכול לעצור את עצמי. אני מנסה לפתות אותה בכל דרך אפשרית. אני לא מצליח לשמור על דיני ההרחקות ואף יותר מכך.
בזמן האחרון ניסיתי "להתפשר" עם עצמי ולהוציא שז"ל ובזה לפתור את העניין אבל עדיין אני לא מצליח לעמוד בזה.
אני בטוח שתכתבו לי שעלי ליצור קשר עם רב וכו'וכו' אבל עם כל הכבוד, אני לא מסוגל לעשות את זה.
הלוואי ותהיה לכם עצה בשבילי
כל טוב