מה לעשות בצום?

שאלה בנושא לידה

שלום הרב!
אני בהריון ראשון ב"ה, וביום כיפור אהיה בשבוע 16. ב"ה ההריון תקין.
כשהתייעצתי עם הרופאה היא אמרה שזה מסוכן לכל אישה בהריון לצום כי זה יכול להרעיל את העובר. ומצד שני- אני יודעת שנשים בהריון צמות וגם קראתי את ההדרכה שלכם לצום.
מה עליי לעשות? אשמח להסבר…
תודה רבה!

תשובת הרב אודי רט - רב משיב במכון פוע"ה

שלום וברכה,

באופן פשוט נשים הרות מחוייבות בצום, ויש להערך לצום ולנוח באופן מיטבי בעתה הצום עצמו, ומוטב להיות בבית ולנוח באופן מלא, מאשר ללכת לבית הכנסת ולהגיע אף למצב של שתיה לשיעורים.

יש להתחיל כאמור את הצום, במידה ויהא קושי כזה כגון סחרחורת שלא עוברת במנוחה, או חשש עילפון וכד, או הקאות הגורמות לחולשה וחשש התייבשות, יש לשתות שתיה איכותית לשיעורים.

כמו כן, אם יש חשש של התחלה של צירים יש כמובן לשתות לשיעורין ולנוח ואם מתגבר כמובן לשתות שתיה מלאה על מנת שלא תהיה התפתחות בשלבים אלו.

יש לזכור כי באופן פשוט לגוף יש יכולת להתמודד עם צום, וכאשר ההריון תקין והאשה בריאה לא אמור להיות בעיה להתחיל לסיים את הצום, ובצד זה להיות מודעים לתחושות ולכוחות הגוף

אמירה של רופאה כי הצום גורם להרעלת העובר היא שטות ללא כל בסיס, ואמירה זו מצערת ומקוממת מאוד, (אאכ נותנים לגוף ללא כל תשומת לב להגיע למצב של התייבשות קיצונית), ורופאים רבים ומומחים אומרים שאין כל בעיה לצום כאשר הכל תקין עם כמובן תשומת לב כפי האמור לעיל.

גמר חתימה טובה

אודי רט

רב יועץ ופוסק מכון פועה וקדושת החיים

יש לכם שאלה?

כניסה לאתר

הרשמה לניוזלטר של פוע"ה

דילוג לתוכן