שלום וברכה,
כפי שאכן כתבת טרשת נפוצה אינה מוגדרת כמחלה גנטית המועברת בהורשה גנטית ברורה וישירה, אבל בדומה למחלות רבות אחרות, יש הורשה אחרת משפחתית (כלומר הגדלת שכיחות מסיבות שעדין אינן מבוררות עד הסוף) לא בהכרח מוגדרת.
האם ניתן לחזות מראש – ודאי שלא. לפחות לפי הנתונים הקיימים היום.
האם זו סיבה לפסול קשר מראש? זו החלטה שלך. אבל צריך לזכור כי המחשבה כי ניתן למנוע הורשה או העברה ומפגש ונישואין רק עם אנשים מושלמים – היא לא סבירה ובלתי אפשרית (האם במשפחתך הרחבה אין התמודדות עם אחד המחלות הנפוצות, החל מסכרת ולחד, סרטן או מחלות לב?).
אומנם יש אכן דברים שמצריכים מודעות וקבלת החלטות מודעת עם אחריות ושיקלול הדברים וגם מניעה בעת הצורך, אבל טרשת נפוצה לא נכנסת לתוך גדר זה.
כמובן, שאם יש כאן רקע פרטני אותו צריך לבחון, הוא ודאי יעלה בשלב כזה או אחר בהיכרות ויאפשר לבחון את הדברים לגופו של עניין ואדם, ולא רק ככותרת.
בהצלחה רבה וברכת שמים
אודי רט
רב משיב מכון פועה