מצוות עונה בימי צער

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google

האם יש להמשיך לקיים מצוות עונה בזמן שהעולם שרוי בצער (כמו היום בגלל מגיפת הקרוונה) ראיתי בספר "דרכי טהרה" שהראשונים נחלקו בזה. מהי ההלכה למעשה היום?

תשובה :

 שלום וברכה,

ימים אלו עבור כולם מהווים ימים של בלבול, אי בהירות ואי וודאות, ימים של ספקות וחששות, פחדים וחרדות, אתגרים מבית ומחוץ, בכלכלה, עם הילדים ולעיתם גם בזוגיות.

הדרך להתמודד עימם מעבר לכל היא על פי שני עקרונות יסוד, אחריות ורוגע.

אחריות – להקפיד על הכללים אותם מנחים משרדי הממשלה באופן תדיר, להקפיד ולא לעגל פינות, בתוך הבית ומחוצה לו.

ורוגע – בצד אלו, לפעול ברוגע, למצוא את המקומות הבטוחים שלנו, מול עצמו, מול ילדינו, במערכות העבודה והכלכלה.

קרבה בין בני הזוג בכלל ויחסי אישות בפרט יש בהם בכדי לאפשר מקום של בטחון ורוגע, אינטימיות ושלווה ויצירת מעין "אי של שפיות" בתוך האי וודאות שבו אנחנו נמצאים בתקופה זו.

דווקא בעת הזו, יצירת המקומות האלו, מאמץ לשמירה על הטהרה (בנושא הטבילה במקוואות עסקנו בתשובות רבות ואחרות על הקפדה על הכללים, על הבטחון בטבילה במקווה מסודר ועם הזהירות הנדרשת והאפשרות להאריך את הטהרה בצד שמירת ההלכה והדבר בכוחנו ובידינו), הם אלו שיאפשרו לנו להמשיך ושמור על כוחנו.

אומנם, חז"ל כתבו כי בעת שיש צרה לעולם כולו חלק מהשותפות של האדם הפרטי היא להימנע מאישות, אבל כבר סייגו זאת הפוסקים שאם מדובר על מצב שבו אין קצבה לזמן, או שזה לא מקיף הכל או שהמצב כעת הוא מאמץ למנוע מצרה גדולה לקרות (וכך הגדיר זאת אחד מהפוסקים עימנו דיברנו) או שיש חשש אחרים כי הדבר מותר.

ולכן, למעשה, האישות מותרת, ולא רק שהיא מותרת מעיקר הדין לכולם בעת הזו, אנחנו רואים בה את האפשרות לרוגע ובטחון, לאפשר בתוך אי הוודאות מקומות של וודאות ושמחה, רוגע ונחמה.

בצד אלו, כמובן חשוב להקפיד על הכללים כפי שהעלנו, שהטבילה תהיה כפי הנדרש, אם אחד מבני הזוג בבידוד, נמנעים מאישות וקרבה ומקפידים על הכללים.

שמחה זו תוכל להשפיע לא רק לטובת בני הזוג אלא רוגע ושמחת ההורים יאפשרו גם ניהול והובלת הבית בצורה מיטבית.

זה הזמן לחדד את האפשרות לקרבה באופנים נוספים של שיח וזוגיות (גם בזמן שכל הילדים בבית), תשומת לב לזמן עבור כל בני הבית ביחד, עבור כל אחד כפי הנצרך לו, אבל לא פחות מכך לייחד זמן לזוג, זמן לשיח, זמן להתייחדות.

לקבוע ולתאם זמן למפגש הזוגי והאישותי אבל גם לאפשר גמישות ושינוי בעת הצורך.

ובשולי הדברים אוסיף עוד נקודה חשובה, פעמים, והשהייה הממושכת בבית, כל בני הבית יחדיו, הורים וילדים, בן בני הזוג, מעלה ומציפה ומחדדת את הקשיים. אומנם אי אפשר לצאת החוצה ולהיפגש עם אנשי מקצוע, אבל אנשי מקצוע רבים מציעים ומאפשרים ייעוץ בכלים הדיגיטליים הקיימים, אם צריך, אל תהססו להיעזר בהם, לקבל עצה, הכוונה, מילה טובה ולפעמים רק לפרוק את אשר הלב.

גם כאן במכון פוע"ה אנחנו כאן בשבילכם, לכוון ולהפנות ולסייע כפי מידת יכולתנו.

אנחנו מתפללים כי נעבור כולנו, כל עם ישראל, כל העולם כולו את הימים האלו עם חוסן ושלמות ובמהרה יסיר ה' כל חולי וכל מחלה

בשורות טובות

אודי רט

רב משיב מכון פועה

מקורות:

שאלות נוספות בשו"ת

חדש - לוגו מרכז לימוד שקוף
דילוג לתוכן