תיסכול.. מניעת הריון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google

שלום וברכה. יש לנו ברוך ה' שלושה ילדים שנה אחרי שנה. אני חמישה חודשים אחרי לידה ואף פעם לא לקחתי אמצעי מניעה כל-שהם. חשבנו עכשיו שכדאי לחכות קצת (כחצי שנה, שנה) עד ההריון הבא על מנת שאחזק קצת את השרירים ואצבור כוחות מחודשים בעזרת ה' לילד הבא. הלכתי לרופא והוא הביא לי גלולות סרזט. הבנתי שזה יכול לגרום לדימומים ואני ממש לא רוצה לקחת את הגלולות בגלל זה. מעבר לכך גם התקן לא מדבר אלי. אני מרגישה מאד מבולבלת, מצד אחד אני מרגישה מאד רע "להתערב" בבריאה ולמנוע מתנה ענקית שה' נותן אך מצד שני יהיה לי קשה עכשיו להכנס להריון נוסף ואני גם מפחדת לקחת גלולות. המצב כרגע הוא שבעלי ואני חוששים לקיים יחסים ואף נמנעים מכך מה שיוצר עוד יותר בלבול ותסכול. אשמח מאד אם תוכלי לסייע לי ולתת לי הצע טובה למצבי. תודה רבה!!

תשובה :

 שלום וברכה,
ישר כח על הפניה. אשתדל לתת מענה אף שעל עצם היתר מניעת הריון אין דרכי לענות כאן בדרך זו.
מניעת הריו ןהיא דבר לגיטימי ביותר שיש לו מקום, ואף שנכון לקבל לכך כאמור היתר פרטני, יש זמן ויש שעה ויש את מלוא הלגיטימציה והנכונות למנוע הריון במצבים מסויים, לתת כוחות לגוף, לתת כוחות לנפש.
ההתערבות בבריאה היא חלק מעבודתנו, וכל עוד ההתערבות היא לטובת בנייה, לטובת עשייה, לטובת התקדמות בעולם הרוחני, הרי שהיא נפלאה ומצויינת, כך תמצית דבריו של רבעי עקיבא וטורנרופרוס וכך במקורות רבים ובכל עמלנו.
ולכן, למניעת הריון יש מקום ויש דרך שתעשה באופן הראוי הלכתית.

אופן המניעה – אם אכן מדובר על מניעה של כחצי שעה אכן התקן פחות מתאים לפרק זמן זה, אבל כיוון שאת חמישה חודשים לאחר הלידה, הייתי ממליץ לעשות שימוש (אחר מרשם ואישור רופא) בטבעת נובהרינג, המינון ההורמנלי הנמוך, אופן הספיגה יהוו סבירות גבוה לכך שמחד לא תהיה בעיה של טהרה ויתרה מזו הדבר יאפשר להאריך את משך הטהרה באופן משמעותי, וכן הסבירות לפגיעה בכמות החלב (ואין כל מניעה להמשיך ולהניק ואפשר לברר זאת מול כל מרכז טרטולוגי) קטנה ביותר.
ולכן, סרזט אכן עלול לגרום לדימומים בשלב זה והפתרון המוצע הוא טבעת נובהרינג.

אחד הדברים החשובים שמניעה צריכה לתת היא הבטחון לזוגיות טובה ואישות משמחת ולא חלילה להיות במצב בו הדבר יוצר ריחוק והמנעות מאישות וקרבה.

אני מציע במידת הצורך ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע בהכוונה מדוייקת.
בשורות טובות ושפע ברכה ושמחה
אודי רט
רב משיב מכון פועה

מקורות:

שאלות נוספות בשו"ת

גלולות הנקה

שלום וברכה אני אחרי לידה שניה מניקה מלא קיבלנו היתר מרב למנוע באמצעות גלולות דיאמילה הבנתי שזה יכול לגרום לדימומים

לצפיה בתשובה »
חדש - לוגו מרכז לימוד שקוף
דילוג לתוכן