וירוס הפפילומה האנושי – הווירוס שנוגע בכולנו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

וירוס הפפילומה האנושי – הווירוס שנוגע בכולנו / ד"ר אדורארדו שכטר, מומחה ביילוד וגינקולוגיה

 

מהו וירוס הפפילומה האנושי (HPV)?

וירוס הפפילומה האנושי (HPV – human papilloma virus) כולל למעלה מ-150 זנים שונים. מבין הזנים השונים, 14 זנים לפחות עלולים לגרום לסוגים שונים של סרטן ושני זנים אחרים גורמים ל-90% ממקרי היבלות (קונדילומות) באיברי הרבייה. התחלואה הנגרמת מווירוס הפפילומה פוגעת בגברים ובנשים כאחד. 

מדוע הווירוס הזה נוגע לכולנו – לגברים ולנשים?

וירוס הפפילומה נפוץ מאוד באוכלוסייה – 80% מכלל הגברים והנשים הבוגרים יידבקו לפחות בזן אחד של וירוס הפפילומה במהלך חייהם. הווירוס מועבר לרוב במהלך מגע אינטימי בין עור לעור או ביחסי מין.

במידה ושני בני הזוג לא התנסו ביחסי מין או מגע חלקי לפני כן, ההדבקה אינה יכולה להתרחש בשלב זה.

כן תיתכן הדבקה גם ללא קיום יחסי מין מלאים. ברוב המקרים, זיהום בווירוס אינו מורגש ואינו גורם לתסמינים וחולף מעצמו, אך גם אדם שאינו מראה תסמינים של המחלה עלול להעביר את הווירוס.

מהי התחלואה העלולה להיגרם מהדבקה בווירוס הפפילומה?

ברוב המקרים הדבקה זו תחלוף מעצמה. יחד עם זאת, כאשר מערכת החיסון איננה מצליחה להיפטר מהווירוס והזיהום אינו חולף, עשויים להופיע תסמינים חודשים ואף שנים אחרי החשיפה הראשונית לווירוס, וברבות הימים עלולים להתפתח מהזיהום יבלות באברי הרבייה נגעים טרום-סרטניים או סוגי סרטן שונים, בקרב נשים וגברים כאחד.

כיצד ניתן למנוע את ההדבקה בווירוס הפפילומה?

כנגד וירוס הפפילומה קיים חיסון המגן מפני הדבקה בזנים שונים של הווירוס הגורמים למרבית התחלואה, ולכן החיסון מפחית את הסיכון לחלות במחלות הנגרמות מהווירוס. משרד הבריאות ממליץ כיום לגברים ולנשים עד גיל 26 להתחסן כנגד וירוס הפפילומה, אך החיסון זמין לגברים ונשים עד גיל 45.

כמו כן, להפחתת הסיכון להתפתחות סרטן צוואר הרחם ממליץ משרד הבריאות לנשים בנות 25-65 לבצע בדיקות סקר (בדיקת PAP בה בוחנים את מבנה התאים בצוואר הרחם) אחת לשלוש שנים.

לנייר העמדה של מכון פוע"ה >> 

עוד דברים שיענינו אותך

הוראות ליום כיפור תשפ"ב

הוראות ליום הכיפורים תשפ"ב לחולים, מעוברות, מניקות ולנשים בטיפולי פוריות ההוראות דלהלן הם חלק בלתי נפרד של הוראה הלכתית בעל פה, ואין לדייק או להסתמך

כנס דיגיטלי לרווקים דתיים

“עד שמצאתי את שאהבה נפשי” – איך תיהנה ותצליח בתקופת הדייטים- גם אם אתה בחור מופנם. כנס דיגיטלי לגברים דתיים (ללא תשלום): – “עד שמצאתי

חדש - לוגו מרכז לימוד שקוף
דילוג לתוכן